Danimarkalı aşırı ırkçı “Vatanseverler Yayına Başlıyor” adlı marjinal gruba mensup biri kadın 3 kişi, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği binası önünde ikinci bir eylem düzenleyerek, İslam’a karşı küstah sözlerle saldırdı, Kur’an-ı Kerim yaktı. Türkiye ise sadece lanetlemekle yetindi.

Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak

Yanlarında getirdikleri Türk bayrağıyla Kur’an-ı Kerim’i yere atıp çiğneyen alçak göstericiler, ellerinde, daha önce yapılan Hz. Peygamber’in sözde karikatürünü salladı.

Megafonla Danca olarak defalarca, İslamiyet’i kötüleyen ve Danimarka’dan Müslümanların tamamının çıkarılması gerektiği gibi alçakça tahriklerde bulunan ırkçı göstericiler, Danimarkalı siyasileri suçladı. Eylem boyunca Türkiye Büyükelçiliği’nin kapısında ve çevresinde polisler nöbet tuttu. Aynı grup, benzer eylemi geçen hafta da yapmıştı.

Ankara sadece lanetledi

Danimarka’da Kuran-ı Kerim’e ve Türk bayrağına yapılan alçakça saldırılara Türkiye tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığı belirtilerek, “Söz konusu aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Danimarka Büyükelçisi’ne iletilmiştir. Danimarka makamlarını, bu tür provokasyonların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla etkin tedbirler almaya bir kez daha kuvvetle çağırıyoruz” denildi.

Bir tepki de Bakan Akar'dan

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya ilişkin, "Bu küstah ve aşağılık saldırıyı gerçekleştiren insanlıktan çıkmış, kin ve nefretle kudurmuş mahlukları şiddetle lanetliyor; bu eylemlere duyarsız ve sessiz kalarak bu şarlatanlara göz yuman, cezasız bırakarak bunları adeta suça teşvik edenleri de suç ortakları

Milliyet