Yerli savunma sanayii şirketleri tarafından havacılık alanında peş peşe atılan hızlı adımlar sayesinde 2022 yılında dünyanın en çok İHA-SİHA satan ülkesi Türkiye oldu. Her geçen gün de yeni araçların haberini alıyoruz. Geçtiğimiz yılın sonunda TUSAŞ tarafından gizlice geliştirilen Anka-3/ MİUS insansız savaş uçağının ilk çizimleri ortaya çıktı. Bugün de gerçek görüntüsü paylaşıldı.

TUSAŞ Anka-3 / MİUS insansız savaş uçağı hangardan çıktı!

Türkiye’nin havacılık tarafında izlediği belirli bir rota bulunuyor. Şüphesiz burada en çok önem arz edenler önümüzdeki ay ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan Hürjet ve proje takvimi 2 yıl öne çekildiği için sene sonuna kadar havalanması beklenen MMU.

FrhBBWIXoAgiHMw

Fakat işin bir de insansız tarafı mevcut. Burada ise Baykar ve TUSAŞ tarafından geliştirilen İHA, SİHA, TİHA ve de MİUS sistemleri bulunuyor. Tabii bugüne kadar geliştirilen insansız hava araçları hem sahada ispatladığı operasyonel yetenekleri hem de uluslararası ihracat başarısı ile tüm dünyada ünlendi.

Günümüzde ise artık belirli bir teknoloji seviyene gelindiği, hatta dünyada bu işin öncüleri arasına girildiği için biraz daha büyük boyutlu, çok daha hızlı gidebilen ve farklı kullanım senaryoları için geliştirilen araçlar üzerinde duruluyor.

Bunlardan ilki 6 tonluk kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar Kızılelma oldu. Ukrayna’dan gelen ve TEI tarafından üretilen yerli motorları kullanan farklı versiyonları olan bu araç envantere girdiğinde tıpkı Anka ve TB2’lerde olduğu gibi savaş tarihi bir kez daha değiştirecek.

FrhBB6tXsAU7TfW

MMU’nun ardından HÜRJET de ilk taksisini yaptı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, kısa süre önce F404 Turbofan Motoru ile pist çıkmıştı. Motor entegrasyonu başarıyla tamamlanan HÜRJET, yer testlerine başladı ve ilk taksisini başarıyla gerçekleştirdi.

HÜRJET’in taksi testinden ilk fotoğrafı, TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel Kotil paylaştı. Milli Muharip Uçak ile HÜRJET’in taksi testleri, üst üste gerçekleştirilmiş oldu. Öte yandan ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı da yine ilk kez görücüye çıktı. HÜRJET’in, bu yılın ikinci çeyreği içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ekran Görüntüsü (17)

Geçtiğimiz aylarda Savunma Sanayii İcra Komitesi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için ilk HÜRJET siparişinin verilmesi yönünde karar almıştı. İlk sipariş, 4+12 adet uçağı kapsıyor. TUSAŞ öz kaynaklarıyla başlatılan HÜRJET Projesi, böylelikle devlet zırhına bürünmüştü.