Sırskiy bugün yayınlanan bir videoda, ziyaret ettiği askerlere hitaben yaptığı konuşmada, Rusya’nın aylarca süren çatışmalardan sonra Bahmut bölgesine odaklanmaya devam ettiğini söyledi.

Moskova, Ukrayna’nın doğusundaki endüstriyel Donbas bölgesi üzerinde tam kontrol sağlama çabaları için Bahmut’un ele geçirilmesini hayati önemde görüyor.

Sırskiy konuşmasında, “Onlar şehri kordon altına alma ve ele geçirme girişimlerini sürdürüyor. Ana hedefimiz Rus ordusunun üstün gücünü tüketmek ve ağır kayıplar vermektir. Bu, Ukrayna topraklarının kurtarılmasını sağlayacak ve zaferimizi hızlandırmak için gerekli koşulları yaratacak” ifadelerini kullandı.

Ukrayna 13 aylık savaşın ardından olası bir karşı saldırıya hazırlanırken, Sırskiy ön cepheye yakın birliklerle görüştü.

Sırskiy, cephe hattına yakın güçlerle karşılaşmak için yaptığı ziyaretlerin, kendisi ve askeri liderlerin ‘haritalarda değil, savaş alanında gerçek sonuçları olacak’ planlar üzerinde anlaşmaları için gerekli olduğunu vurguladı.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı’nın açıklamaları, Ukrayna’nın kayıpları sınırlamak için geri çekilmek yerine Bahmut’u elinde tutma arzusunu bir kez daha gösterdi.