Financial Times’a demeç veren Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı İgor Jovkva, Kiev’in, NATO'ya üyelik ile alakalı adım atmayacağını zira NATO ittifakının isteklerini karşılamadığını ifade etti.

Jovkva, Kiev’in NATO’ya üyeliğinin kısa vadede mümkün olmadığını söyledi. Şu aşamada Nato ittifakının ancak partnerliği onaylayacağını umduğunu kaydetti.

NATO’nun yaklaşan Madrid Liderler Zirvesi’ne de değinen Jovkva, İttifak üyelerini Rusya’nın partner olarak tanımlandığı tüm ifadeleri strateji belgesinden çıkarmaya ve Moskova’ya sert ve ciddi uyarı mesajları göndermeye çağırdı.

Jovkva, “NATO üyeleri bizim isteklerimizi reddetti. Bu konuda başka bir adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da gizli faliyet yürüyen ülkeler

Öte yandan, New York Times (NYT) gazetesi, bir dizi NATO ülkesinin özel kuvvetler birlikleri ile CIA ajanların Ukrayna topraklarında gizli bir çalışma yürüttüğünü yazdı.

NYT’nin kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Ukrayna’da İngiltere, Fransa, Kanada ve Litvanya’nın özel kuvvetler birlikleri ile CIA ajanları gizli faaliyetler yürütüyor. Kaynaklar, söz konusu birliklerin ve ajanların istihbarat ve silah tedariki alanında eşgüdümü sağladığını ve Ukrayna askerlerine eğitim verdiğini ifade etti.

Sputnik’in aktardığı habere göre, Ukrayna’daki özel kuvvetler birliklerinin ve CIA ajanlarının çalışma yapısının NATO’nun Afganistan’daki deneyimine göre oluşturulduğunu anlatan kaynaklar, ekibin Batılı ülkelerin gönderdiği silahların bulunduğu konvoyları Ukrayna topraklarındaki ilerleyişini yönettiğini de kaydetti. Kaynaklar, ekip üyelerinin cephe hattına yakın bölgelerde bulunmadığını ve karargahlardan destek sağladığını ekledi.