Venezuela başsavcısı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, aralarında Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro hükümetinin üst düzey yetkilileri ve iş dünyasının önde gelenlerinin de bulunduğu 21 kişinin uluslararası petrol satışlarını içeren bir yolsuzluk olayıyla bağlantılı olarak tutuklandığını söyledi.

Savcı Tarek William Saab, iddia edilen olayın Venezuela petrolünün, devlet tarafından yönetilen Petróleos de Venezuela SA'ya paralel olarak, denetleme kurumu aracılığıyla kripto para ile satılmasıyla alakalı olduğunu söyledi. Ülkede bunun üzerine kripto para borsaları kapatılırken madenciliği de yasaklandı.

Saab, söz konusu yolsuzluğun ne kadar olduğuyla alakalı bilgi vermezken denetleme kurumunun yasal düzenlemeleri ihlal ederek gemilere ham petrol yüklenmesi için sözleşmeler imzaladığı iddia ediliyor. Petrol pazarlandıktan sonra ise, devlet petrol şirketine ilgili ödemelerin yapılmadığı belirtiliyor.

Başsavcılığın açıklaması, Venezuela'nın petrol bakanı Tareck El Aissami'nin, yakın iş arkadaşlarından bazılarına yönelik yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmesinden beş gün sonra geldi.

El Aissami, soruşturmalara tam destek vermek için istifa ettiğini söylemişti. Maduro'nun güvendiği bakanlarından biri olan El Aissami ile alakalı bir suçlama şimdilik bulunmuyor.

Yazarımız Çakal Carlos, her fırsatta Venezuela'da hükümetin içerisinde hainler olduğunu ve Venezuela halkının varlıklarını çaldıklarını dile getirerek bu konuda uyarılarda bulunmuştu.