Financial Times 'ABD'nin Karadeniz stratejisi Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor' derken, New York Times Türkiye'ye F-16 satışını sayfasına taşıdı. Washington Post ise, 'Daha büyük NATO anlaşması Erdoğan'ın Türkiye'deki desteğini artırabilir' başlığını kullandı.

NATO zirvesinde alınan kararlar ve Türkiye'nin oynadığı rol, dünya medyasında nasıl karşılandı?

İngiliz Financial Times gazetesi, 'ABD'nin Karadeniz stratejisi Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor' diyor. Gazete, NATO Zirvesi'nde ortaya çıkan Washington ve Ankara arasındaki yakınlaşmayı sayfasına taşıdı.

Financial Times gazetesine konuşan diplomatlar, Ukrayna savaşının Batılı ülkelere Türkiye ile sıkıntılı ilişkileri düzeltme fırsatı yarattığının altını çiziyor. ABD kara kuvvetlerinin Avrupa komutasını yürütmüş emekli bir korgeneral olan Ben Hodges, gazeteye yeni durumu değerlendirirken şu ifadeleri kullanıyor:

"Yalnızca bu zirvenin değil, tüm bu krizin sonuçlarından biri de, ABD'nin Karadeniz'e artık stratejik bir gözle bakmak zorunda kalması oldu. Bu da Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor."

NYT: Putin’e darbe

New York Times, 'Putin'e darbe, Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın NATO yolculuğunda önünü kesmeyecek' başlığıyla yayımladığı haberde anlaşmanın ABD lideri Joe Biden için bir zafer, Rusya lideri Vladimir Putin için ise bir yenilgi olduğunu yazdı.

“ABD, Türkiye’ye F-16 satışına yaklaşıyor”

New York Times'ta dikkat çeken bir başka haber, 'ABD Türkiye'ye F-16 satışına yaklaşıyor' başlığıyla yer aldı.

Michael D. Shear ve Steven Erlanger imzasıyla yayımlanan haberde Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerinin yolunu açmasıyla Washington'daki havanın değiştiği bildiriliyor. Habere göre, vetonun kaldırılmasından bir gün sonra ABD müttefikinin talebini karşılamaya yaklaştı ve gelişmiş F-16 jetlerinin satışında yeni bir sinyal verdi.

New York Times'a konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, NATO'nun genişlemesine onay veren Türkiye ile ABD arasında herhangi bir pazarlık gerçekleşmediğini belirtiyor. Ankara, iki İskandinav ülkesine ittifakın kapılarını açarken F-16'lara ilişkin bir talepte bulunmadı.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Pentagon'un Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyon planına tam destek verdiğini söyledi. Wallander'a göre, Türkiye'nin güçlü savunma kabiliyeti NATO'ya katkı veriyor.

New York Times, ABD ve Türkiye arasında imzalanacak F-16 anlaşmasının ne zaman hayata geçeceğinin şimdilik belirsiz olduğunu ancak söz konusu anlaşmanın Kongre'den onay almasının muhtemel olduğunu yazdı.

Türkiye Kasım 2021'de ABD'ye 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16'lar için de 80 adet modernizasyon kiti satışı için başvurmuştu.

Washginton Post: Türkiye’ye birçok taviz verildi

Washington Post gazetesi ise, 'Daha büyük NATO anlaşması Erdoğan'ın Türkiye'deki desteğini artırabilir' başlıklı haberinde Ankara ile iki İskandinav ülkesi arasındaki anlaşmayı mercek altına alıyor.

NATO'ya giriş için İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'ye karşı birçok dış politika tavizi verdiğini kaydeden Washington Post, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkesinde kullanabileceği siyasi bir zafer kazandığını yazdı.

Ankara, Stockholm ve Helsinki arasındaki anlaşmanın Erdoğan'ın kağıt üstündeki tüm isteklerini karşıladığını aktaran Washington Post, Madrid'deki dörtlü zirve başladığında beklentilerin düşük olduğunu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in uzlaşmada merkezi bir rol oynadığını bildiriyor.

Yunanistan 

NATO Zirvesi ve Türkiye'nin oynadığı rol, tahmin edilebileceği gibi Yunanistan'da da ses getirdi. Kathimerini gazetesi, Madrid'de gerçekleşen Erdoğan-Biden görüşmesinde gündeme gelen 'Ege Denizi'ndeki istikrar'ın altını çizdi.

Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye lideri Erdoğan ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile kısa bir görüşme yaptığını bildiriyor. Kathimerini'deki bir başka haberde ise, Dendias'ın İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiği belirtiliyor.

Ta Nea gazetesi, Yunanistan'ın ABD'den resmen F-35 jetleri istediğini manşetinden veriyor. Ta Nea ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO'daki konuşmasında Ege Denizi ve adalara değinmediğini belirten bir haber yayımladı.