Hamas'ın saldırılarında kaçırılanların yakınları, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmelerinde, "gerekirse ciddi tepki göstereceklerini" belirterek, İsrailli yetkililerin 4 gün boyunca kendileriyle konuşmamasından şikayet etti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) haberine göre, yakınları kaçırılan veya kaybolan İsrailliler, Cumhurbaşkanı Herzog ile bir araya geldi.

Yakınları kaçırılan İsrailliler, Herzog ile görüşmelerinde, kaçırılanların kurtarılması için "Gerekirse ülkeyi sarsacağız." dedi.

Ebu Ubeyde'den yeni açıklama Ebu Ubeyde'den yeni açıklama

Yedioth Ahronoth’un haberinde ise toplantıya, kaçırılan ve kaybolan kişiler dosyasından sorumlu emekli asker Gal Hirsch'in de katıldığı belirtildi.

Haberde, "Yakınları kaçırılanlar, toplantıda 4 gün boyunca hiçbir yetkilinin kendileriyle konuşmamasına tepki gösterdi." ifadesi kullanıldı.

Hamas'a bağlı gruplar ile diğer Filistinli gruplar, başlattıkları saldırılarda ve sızma girişimlerinde çok sayıda İsrailli sivil ve askeri rehin aldıklarını öne sürmüştü.

Taraflardan esir alınanlara ilişkin net bir açıklama yapılmazken, İsrail basınında çıkan haberlerde Hamas'ın elindeki esir sayısının 100'ü aştığı iddia edilmişti.