Mevcut finansal sistemden rahatsızlıklarını dile getiren ülkelerin sayısı artıyor.

Özellikle son yıllarda Batılı ülkelerin matbaada bastığı bir “kağıt parçası” paralar için, tüm işgücünü seferber eden “Batı-dışı” ülkelerden bazıları bu durumun farkına vararak rahatsızlıklarını dile getiriyor.

“Yeni bir finansal sisteme ihtiyaç var”

Eritre Başbakanı Isaias Afewerki, geçtiğimiz günlerde Rusya’da, Putin’in ev sahipliğinde gerçekleşen Afrika-Rusya oturumunda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında mevcut finansal sistemin bir silah olarak kullanılmasından şikayet eden Afewerki, yeni bir finansal düzene ihtiyacımız var dedi: “Para basıyorlar, hiçbir şey üretmiyorlar, sadece para basıyorlar. Ve bu onların silahlarından biri olmuş durumda. Para sistemi, dolar ve euro tarafından kontrol edilen küresel para sistemi halini aldı. Burada yaptırımlar, orada yaptırımlar, şurada yaptırımlar, şu hesabı ele geçirme, bu hesabı ele geçirme... Hepsi onların araçlarından biri oldu. Bu sonsuza kadar devam etmeyecek. Ve küresel olarak yeni bir finansal mimariye ihtiyacımız var. Avro, dolar ve diğer para birimleri tarafından kontrol edilmeyen.”

Merkez Bankası faizi yüzde 30'a çekti Merkez Bankası faizi yüzde 30'a çekti

Teklifimiz “Altın-endeksli para”

Dergi olarak uzun süredir dile getirdiğimiz “altın-endeksli parayı” adeta çağıran Afewerki’nin sesine kulak verip, Türkiye olarak “finansal devrimin” öncüsü olmamız elzemdir.

Hem mevcut yapımız hem de tarihimiz bu devrimin önderi olabilecek kabiliyeti bize vermektedir. Yeter ki gözler görsün, kulaklar duysun...

Kaynak: Baran Haber