İsveç'te binlerce yıldır yosunla kaplı dik bir kaya yüzünde yaklaşık 40 petroglif ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 2 bin 700 yıl önce hazırlanmış olan kaya sanatı, garip insan figürleri, gemiler ve vahşi hayvanlar dahil olmak üzere birkaç farklı motifi tasvir ediyor.

Bugünkü haliyle, site çimenli bir çiftliğin ortasında bulunuyor, ancak petroglifler yapıldığında deniz seviyeleri önemli ölçüde yüksekti, bu da bu dev kayanın muhtemelen küçük bir adanın uçurum kenarı olabileceği anlamına geliyor.

Vakıf , Facebook`ta yaptığı açıklamada , "Kaya oymacılığı tamamen benzersiz kılan şey,  küçük bir adada yer alan sarp bir kaya yüzeyinde bugünkü zemin seviyesinden 3 metre yukarıda yer almasıdır" dedi.

Kville, İsveç`in batı kıyısında, eski petroglifleriyle tanınan Bohuslän adlı bir eyalette bulunuyor.

Tanumshede mevkiinde, insanları, kuşları, tekneleri ve yılanları tasvir eden yüzlerce antik kaya sanatı örneğini barındıran UNESCO listesindeki bir site var.

Raskolnikov sarkacı Raskolnikov sarkacı

Tanum`daki Kaya Oymaları, uzmanlar tarafından hayvanların, insanların, gemilerin, silahların ve sembollerinin ustaca ve ayrıntılı tasvirleriyle benzersiz bir sanatsal başarıyı temsil ettiği belirtiliyor.

(*Petroglif, bir kaya sanatı biçimi olarak, bir kaya yüzeyinin bir kısmını kazarak, oyarak veya aşındırarak oluşturulan bir görüntüdür. Kuzey Amerika dışında, bilim adamları bu tür görüntülere atıfta bulunmak için genellikle "oyma", "gravür" gibi terimler veya tekniğin diğer tanımlarını kullanırlar. Vikipedi)