Yunan polisi, iki İran kökenli Pakistan vatandaşını, Atina’da Yahudilere saldırı planladığı gerekçesiyle tutukladı. İsrail, saldırı planının arkasında İran'ın olduğunu iddia etti.

Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Yunan Polis Teşkilatı Terörle Mücadele Birimi, Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) ile işbirliği içerisinde, yabancıların katıldığı terör ağını ortaya çıkardı." ifadelerini kullandı.

Yunan Devlet Televizyonu ERT'in haberine göre, EYP ve Yunan Terörle Mücadele Biriminin çalışmaları sonucu eylem hazırlığı içinde oldukları öne sürülen iki Pakistanlı tutuklandı.

Şüphelilerin, Yunanistan'ın başkenti Atina'da çoğunlukla Yahudi toplumunun gittiği bir restoran ve sinagogun bulunduğu binayı hedef almayı planladıkları bildirildi.

AFP, tutuklanan 27 ve 29 yaşlarında olduğu belirtilen Pakistan vatandaşlarının İran kökenli olduğunu aktardı.

Yunan Emniyeti Sözcüsü Konstantina Dimoglidou, AFP’ye yaptığı açıklamada “çökertilen "terör şebekesinin Pakistanlı elebaşının Avrupa dışında yaşadığını aktardı. Polis kaynakları ise bu kişinin İran’da yaşadığını” duyurdu.