Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Deniz Piyadeleri için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracının teslimatına başlandığını açıkladı. Mayın ve zırh koruması, ateş gücü ve hareket yetenekleriyle dünyada bu kabiliyete sahip iki ülkeden biri olduğumuzu belirten Demir, şu ifadeleri kullandı,

“Deniz piyadelerimize sahada önemli avantaj sağlayacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın DzKK’ya teslimatlarına başladık. Mayın ve zırh koruması, ateş gücü ve hareket yetenekleriyle dünyada bu kabiliyete sahip iki ülkeden biriyiz. ZAHA Donanmamıza hayırlı olsun!”

ZAHA’nın mayın ve balistik testleri tamamlanmıştı

T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)’nın mayın ve balistik testlerini tamamladığı belirmişti. Kalifikasyon testleri kapsamında ZAHA’nın; güvenilirlik ve İdame Edilebilirlik Testine, kara ve deniz sürüşleri testleri tamamlanmıştı.

FNSS ZAHA, Endonezya Deniz Piyadeleri tarafından test edildi

FNSS ZAHA’nın (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı) Endonezya Deniz Piyadeleri tarafından test edildiğine ilişkin bir video Twitter üzerinden paylaşılmıştı. ÇAKA UKK yer alan araçtaki “MARINIR” yazısı aracın Endonezya Deniz Piyadeleri (Endonezce’de Komandan Korps Marinir) tarafından test edildiğini doğruluyordu. Indo Defense Expo & Forum 2022 fuarında FNSS, ZAHA’nın yanında Endonezya’ya ihraç edilen KAPLAN MT’yi sergilemişti.

ZAHA

Üstün hareket kabiliyeti ile kötü deniz koşullarında amfibi piyade personelinin denizden sahile taşınması, ihtiyaç halinde gerek ateş gücü ile harekata destek olması gerekse personeli beka kabiliyeti ile güvenli bir şekilde iç kesimlere kadar taşıması ile dosta güven düşmana korku salan ZAHA kendine verilecek görevlere hazırlandı. Muharebe sahasında karşılaşacak zorlu koşullarda baş edebilmesi için geliştirilen ZAHA, kalifikasyon faaliyetlerine başarılı bir şekilde tamamlanmıştı.

  • Paletli yürüyüş sistemi ile karada azami 70 km/saat hızla, itki sistemi ile denizde azami 7 knot hızla üstün hareket kabiliyetine,
  • Zırh yapısı ile üstün beka kabiliyetine,
  • Uzaktan komutalı silah sistemi ile üstün ateş gücüne,
  • Zorlu deniz koşullarında ters dönme durumunda kendini düzeltme kabiliyetine,
  • Belli sayıda mayın geçit açma sistemine sahip ZAHA amfibi piyade personelini emniyetli bir şekilde muharebe sahasına taşıyacak.

Defence Türk