Avrupa Birliği'nin Macaristan dışındaki 26 üyesi, savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 29 bin Filistinlinin şehit olduğu kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde "sürdürülebilir bir ateşkese yol açabilecek acil bir insani duraklama" çağrısında bulundu.

Birlik, İsrail'in bir milyondan Filistinlinin sığındığı Refah'a saldırmaması yönünde de bir bildiriyi onayladı. Ancak 27 üyeli birlik, Macaristan'ın itirazı sonucu Batı Şeria'daki İsrailli yerleşimcilere yaptırım planlarını hayata geçiremedi.

Diğer başkentlerden gelen baskılara rağmen Gazze'de nihai ateşkes çağrısını desteklemeyi reddeden Macaristan'ın tutumu pazartesi günü AB dışişleri bakanları arasında on saat süren görüşmelerin ardından geldi.

Toplantıda Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ayak direyerek her iki konuda da uzlaşma sağlanmasını engelledi. AB ise, nadir görülen bir uygulama ile çağrıya karşı çıkan Macaristan'ı izole etti ve kendi açıklamalarını yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi

Belçika, İrlanda ve İspanya da AB'deki çıkmazın devam etmesi halinde kendi yaptırımlarını uygulamaya hazır olduklarını belirtti.

"Batı Şeria kaynıyor ve eğer bayramlarda, Ramazan'da insanların camilere gitmesine izin vermezlerse durum daha da kötüleşebilir" diye AB'nin dış ilişkilerden sorumlu yüksek temsilcisi Josep Borrell, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik olayları "terörist eylemler" olarak adlandırıyor.

Refah saldırısına karşı bildiri

26 ülke ayrıca İsrail hükümetinden, bir milyondan fazla Filistinlinin yerinden edildiği Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri harekât planını sürdürmemesini isteyen bir bildiriyi de onayladı.

Açıklamada Refah'a yönelik bir saldırının "zaten felaket boyutunda olan insani durumu daha da kötüleştireceği ve acilen ihtiyaç duyulan temel hizmetlerin ve insani yardımın sağlanmasını engelleyeceği" ifade edildi.