ABD, Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdığını açıklarken, Ankara “şiddetle” kınadı ve “ABD kararı gözden geçirmeli” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdığını açıklaması, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) sert tepkilerine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu karar “şiddetle” kınanırken, “Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir” denildi. Dışişleri açıklamasında, Türkiye’nin KKTC makamlarının karara ilişkin tepkisini tümüyle desteklediği vurgulanırken, ABD’ye kararı gözden geçirme ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli politika izleme çağrısı yapıldı. Açıklama, şöyle devam etti:

Esenboğa Havalimanı’nda uçakta bomba paniği! Esenboğa Havalimanı’nda uçakta bomba paniği!

“ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil uluslararası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir.”