İBB'den yapılan açıklamaya göre, Saraçhane’deki görüşmeye Büyükelçi'nin eşi Cheryl Flake ve ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Daria L. Darnell de katıldı.

Büyükelçi Flake ve eşini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, İstanbul'un dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

İmamoğlu ve Flake, görüşmede muhtemel iş birliği alanları ve yerel girişimleri destekleme konularında fikir alışverişinde bulundu.

Tartışma Yaratan Büyükelçi Yemeği

İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki bir balıkçıda İngiltere Büyükelçisi ile bir araya gelmişti. Görüşmenin İstanbul’daki kar esareti sırasında gerçekleşmesi eleştiri konusu olmuştu.

İmamoğlu, İngiliz Büyükelçisiyle yemek yemesi hakkında yapılan eleştiriler için, "İngiliz büyükelçinin bilgisi olmadan açıklamak doğru değil" demişti.

Yemeğin önceden planlandığını söyleyen İmamoğlu, mobese kameraları ile çekildiğini söylediği görüntülerin servis edilmesi ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

İBB Başkanı İmamoğlu konuyla ilgili, "Hemen açıklanması gerekirdi' deniyor. Ben umursamadım. AKOM’da çalıştım. Bir büyükelçi masada. Bir de karın arasında bunu açıklayacağım… Bu işle hiç ilgilenmedim" diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu'nun İstanbul'da kar yağışı sürerken balık restoranında yemeğe gitmesine gönderme yaparak, "Sel felaketi oldu, hep birlikte Dereli'deydik. Balıkçıya gitmedik. Ama birileri de bir yerlerde kafayı bulmaya gidiyor. Öbür tarafta kar, bora, fırtına esiyor, hiç umurlarında değil" demişti.