ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu Eş Başkanları Demokrat Jeanne Shaheen ile Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis, Türkiye’de Mayıs ayında yapılacak seçimlerle alakalı aklı sıra direktif verdi.

ABD’li Senatörler Washington’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la görüştü.

Senatörler görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, ‘Türk yetkililere Mayıs ayında NATO üyeleri olarak benimsediğimiz değerler ve idealleri karşılayan özgür ve adil seçimlerin yapılmasını sağlamak amacıyla gereken tüm adımları atmaları çağrısında bulunduk’ dedi.

Görüşmeye ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan da katıldı.

Washington’da temaslarda bulunan Kalın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanlığı Politika İşleri Müsteşarı Victoria Nuland’la da görüştü.

Biden Yönetimi yetkilileri ve Senatörler, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerinin hızla onaylanmasını istedi.

Sullivan-Kalın görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın en kısa zamanda NATO üyesi olmaları gerektiği bildirildi.

Senato da, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarının satışı ve modernizasyonu isteğini İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerinin onaylaması şartına bağlamıştı.

Savcı Kiraz'ın şehit edilmesini öven İBB çalışanı Ezgi Yıldız tutuklandı Savcı Kiraz'ın şehit edilmesini öven İBB çalışanı Ezgi Yıldız tutuklandı