Washington Post'un elde ettiği yazışmalara ve kaynaklara göre, ABD kamuoyunun Gazze’deki katliama bakışını değiştirmek isteyen bir grup Yahudi milyarder ve iş adamı, geçen ay New York Belediye Başkanı'na özel olarak baskı yaparak, Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı protestoları dağıtması için polis göndermesini istedi.

26 Nisan'da, Belediye Başkanı Eric Adams (Demokrat Parti) ile Zoom üzerinden bir video görüşmesi gerçekleştiren iş adamları arasında Kind atıştırmalık şirketinin kurucusu Daniel Lubetzky, yatırım fonu yöneticisi Daniel Loeb, milyarder Len Blavatnik ve emlak yatırımcısı Joseph Sitt de bulunuyordu. Görüşme, belediye başkanının New York polisini ilk kez Columbia Üniversitesi kampüsüne göndermesinden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşti. Görüşmenin ardından WhatsApp grubunda paylaşılan mesajlara göre, bazı katılımcılar Adams'a siyasi bağışta bulunmayı ve grubun üyelerinin Columbia Üniversitesi rektörüne ve mütevelli heyetine baskı yaparak, Filistin için protesto yapanlarla başa çıkmak üzere kampüse polis göndermesine izin vermesini nasıl sağlayabileceklerini tartıştı.

Protestoları durdurmak için özel dedektif teklifi

WhatsApp grubunun bir üyesi, The Post'a o ay Adams'a yasal sınır olan 2.100 dolar bağışta bulunduğunu söyledi. Sohbet kayıtlarına göre, bazı üyeler New York polisine protestolarla başa çıkması için özel dedektif tutmayı da teklif etti ve grubun bir üyesi sohbette Adams'ın bu teklifi kabul ettiğini bildirdi. Belediye Sarayı sözcüsü, New York Polis Teşkilatı'nın protestoları yönetmek için özel dedektif kullanmadığını ve kullanmayacağını söyledi.

Starbucks Ceo Howard Schultz

Teklif edenlerin içinde Starbucks CEO'su da var

Adams ile yapılan görüşmeyi anlatan mesajlar, aralarında eski Starbucks CEO'su Howard Schultz, Dell'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell, yatırım fonu yöneticisi Bill Ackman ile Thrive Capital'ın kurucusu ve eski ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner'in kardeşi Joshua Kushner'in de bulunduğu ülkenin en önde gelen iş adamları ve finansörlerinden bazılarının yer aldığı bir WhatsApp grubunda kaydedilen binlerce mesaj arasındaydı.

Sohbet kayıtlarının içeriğine doğrudan erişimi olan kişiler bunları The Post ile paylaştı. Sohbetin içeriğinin gizli kalması amaçlandığı için bilgileri anonimlik şartıyla paylaştılar. Grubun üyeleri sohbetin varlığını ve yorumlarını doğruladı.

hamas-14

Kurulan grubun amacı Hamas’ı kötü, İsrail’i iyi göstermek

Sohbet kayıtlarına ve Sternlicht'e yakın bir kişiye göre, sohbet milyarder ve emlak devi Barry Sternlicht'in bir çalışanı tarafından başlatıldı ve Sternlicht hiçbir zaman doğrudan katılmayarak iletişimi bu çalışan aracılığıyla sağladı. 12 Ekim tarihli bir mesajda, grupta atılan ilk mesajlardan biri olan Sternlicht adına mesaj paylaşan çalışan, diğerlerine grubun amacının kısmen "Hamas tarafından işlenen ‘vahşet’leri... tüm Amerikalılara" aktararak İsrail lehine "anlatıyı değiştirmek" olduğunu söyledi.

“İsrail Güncel Olaylar” grubunda milyarderler yer alıyor

7 Ekim saldırısından kısa bir süre sonra kurulan sohbet grubu, aktivizmini New York'un ötesine taşıyarak İsrail hükümetinin en üst kademelerine, ABD iş dünyasına ve seçkin üniversitelere ulaştı. "İsrail Güncel Olaylar" adlı sohbet grubuna sonunda yaklaşık 100 üye katıldı. Grubun bir düzineden fazla üyesi Forbes'un yıllık milyarderler listesinde yer alırken; diğerleri emlak, finans ve iletişim alanlarında faaliyet gösteriyor.

Genel olarak, mesajlar bazı önde gelen kişilerin Gazze Savaşı'na ilişkin Amerikan görüşlerini ve New York belediye başkanı da dahil olmak üzere akademik, iş ve siyasi liderlerin eylemlerini şekillendirmek için para ve güçlerini nasıl kullandıklarına dair bir pencere sunuyor.

Grubun üyesi Sitt, Adams ile yapılan Zoom görüşmesinin ertesi günü olan 27 Nisan'da "Bizim fikirlerimize açık, gördüğünüz gibi, özel dedektifler tutup polis gücü istihbarat ekibinin onlarla birlikte çalışmasını sağlamamıza da sıcak bakıyor." diye yazdı.

Sitt, bir sözcü aracılığıyla yorum yapmayı reddetti. Grubun önde gelen altı üyesi sohbette yer aldıklarını açıkça doğruladı. Grupla ilgili bilgi sahibi çok sayıda kişi de diğer üyelerin isimlerini doğruladı.

En başından beri işbirliği içindeler

Adams, en başından beri kampüs protestocularıyla başa çıkmak için kolluk kuvvetlerini gönderme konusunda istekli olduğunu gösterdi. Protestocuların Gazze dayanışma kampını kurmasından yaklaşık bir gün sonra, 18 Nisan'da üniversitenin talebi üzerine Filistin yanlısı göstericileri dağıtmak için Columbia Üniversitesi kampüsüne polis gönderdi. Polis 100'den fazla protestocuyu tutukladı. Belediye başkanı daha sonra öğrenci aktivistlerin "dış etkilerden" etkilendiğini ve "çocukların" "radikalleşmesini" önlemek için polis müdahalesinin gerekli olduğunu iddia etti.

Hem kendisi hem de Columbia Üniversitesi rektörü, o zamandan beri polisle iş birliği yaptıkları için eleştirilerin yanı sıra destek de topladı. Bu durum, 2025 yılında yeniden seçilecek olan ve 2021 seçim kampanyasının Türkiye'den yasadışı bağış alıp almadığına dair FBI yolsuzluk soruşturmasıyla karşı karşıya kalan Adams için sıkıntılı bir döneme daha yol açtı. Adams, kampanyasını savunarak "en yüksek etik standartlarına" uyduğunu söyledi.

Sohbet üyelerinin Adams ile video görüşmesi yapmasından dört gün sonra, öğrenci protestocuları bir kampüs binasını işgal etti ve Columbia Üniversitesi rektörü, binayı boşaltmak için polisi tekrar kampüse davet etti. The Post'un haberine göre, polis düzinelerce protestocuyu binadan çıkararak tutukladı, bu sırada öğrencilere şiddet uyguladı. Bir polis memuru yanlışlıkla silahını ateşledi.

Hamas’ı terörist olarak göstermek için yardım istedi

Grubun üyeleri ayrıca İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından derlenen ve Hamas'ın işlediği “cinayetleri” anlatan "7 Ekim Katliamına Tanıklık Etmek" adlı yaklaşık 40 dakikalık bir filmin New York'taki izleyicilere gösterilmesi için İsrail hükümetiyle birlikte çalıştı. Sohbetin bir üyesi, filmin üniversitelerde gösterilmesi için diğer üyelerden yardım istedi; film daha sonra sohbet üyesi Ackman'ın kolaylaştırılmasına yardımcı olduğu, katıldığı ve kamuoyu önünde tanıttığı Harvard'da gösterildi.

50 milyon dolarlık Hamas karşıtı medya kampanyası başlatıldı

12 Ekim'de, Sternlicht'in bir çalışanı, patronunun grubun misyonunu özetleyen bir mesajını iletti: İsrail "fiziksel savaşı kazanmak" için çalışırken, sohbet grubunun üyeleri Hamas'a karşı bir bilgi kampanyasını finanse ederek ABD kamuoyunun "savaşı kazanmasına" yardımcı olacaktı. Kampanyaya sohbette "Barış İçin Gerçekler" adı verildi.

Semafor haber sitesi Kasım ayında, Sternlicht'in çeşitli Wall Street ve Hollywood milyarderleriyle birlikte 50 milyon dolarlık Hamas karşıtı bir medya kampanyası başlattığını bildirdi. The Post'un yaptığı incelemede, Semafor'un haberine göre, kampanyaya dahil olan kişiler arasında WhatsApp sohbetinin bazı üyelerinin de bulunduğu tespit edildi. İçeriği daha önce hiç haber yapılmayan sohbet mesajları, kampanyanın başlangıcının yanı sıra sohbet üyeleri tarafından daha sonra gerçekleştirilen ayrı pro-İsrail faaliyetlerini de gözler önüne seriyor gibi görünüyor. Sohbet grubuyla medya kampanyasının ne ölçüde örtüştüğü ise belirsiz.

ABD, Gazze'ye yardım için inşa ettiği iskeleyi katliam için kullanıyor ABD, Gazze'ye yardım için inşa ettiği iskeleyi katliam için kullanıyor

Medya kampanyasının bazı faaliyetleri, web sitesi ve Instagram, TikTok, YouTube, Facebook ve X hesapları da dahil olmak üzere kamuoyuna açıktı ve bu hesaplar toplamda 170.000'den fazla takipçi çekti.

Baran Dergisi