Yeniden Refah Partisi (YRP) ile AK Parti Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından YRP'nin ittifaka katılmak için belli şartlar sunduğu, bu şartlardan birinin de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması olduğu kamuoyuna yansıdı.

Bugün bir açıklama yapan AKP’li Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter'daki hesabından 6284 sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' ile ilgili açıklama yaptı.

Derya Yanık: 6284 sayılı Kanun'un tartışmaya açılması dahi kabul edilemez

6284 sayılı Kanun'un kadına yönelik şiddetle mücadele için AK Parti'nin yaptığı en önemli yasal düzenlemelerden biri olduğunu kaydeden Yanık, "Kanunun kabulünden bu yana, uygulamayı da geliştirmek için titizlikle düzenlemelerimizi sürdürüyoruz. 6284 sayılı Kanun'un ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

bakan-yanik-6284-sayili-kanunun

Binali Yıldırım, Yanık’ı ters köşe yaptı!

A Haber’e konuşan AK Parti Genel Başkanı Vekili Binali Yıldırım ise YRP’yle ters düşecek yanlarının olmadığını kaydetti.

Yıldırım, 6284 sayılı kanunun kaldırılması talebine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Şunu bilmek lazım. Seçim dönemine girince ortalık toz duman olur. Herkes aklına geleni söyler. Biz sadece bir nezaket ziyareti yaptık. Düşüncemizi paylaştık. Onlar da bu düşünceyi kurullarında değerlendirip bize bu hafta içinde cevap verecekler. Bu detayların hiçbirini konuşmadık. Kaldı ki ömrünü yerli ve milli sanayiye ve ağır sanayiye harcamış Erbakan hocamızla misyonunun devamı olan Yeniden Refah Partisi’yle bizim çatışacak, ters düşecek hiçbir konumuz olmaz.”