Çin Komünist Partisi'nin 100. yıl dönümü: Şi Çinping meydan okudu

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesine zorbalık yapmaya çalışan yabancı güçlerin 'başını ezecekleri'ni söyledi.

Asya 01.07.2021, 13:33 01.07.2021, 13:01
Çin Komünist Partisi'nin 100. yıl dönümü: Şi Çinping meydan okudu

Şi, iktidardaki Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) kuruluşunun yüzüncü yılı kutlamaları kapsamında konuştu.

Komünist Partinin mutlak liderlik rolüne vurgu yapan Çin lideri, "Partinin liderliğini desteklemeliyiz. Çin'in başarısı partiye bağlı. Parti olmadan ulusal gençleşme olmazdı. Partiyi durdurmaya yönelik her türlü girişim başarısızlığa mahkûm olacaktır. Nüfusu 1,4 milyardan fazla Çin, böylesi bir senaryonun gerçekleşmesine asla izin vermeyecektir." dedi.

Başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda düzenlenen programda Tiananmen Kapısı'nda yaklaşık bir saat süren bir balkon konuşması yapan Şi Cinping, 'Çin ordusunu güçlendirme, Tayvan'la birleşme ve Çin'in güvenliği ve egemenliğini korumanın yanı sıra Hong Kong'da sosyal istikrarı yeniden sağlama' sözü verdi.

"Çin halkı sadece eski dünyayı yok etmede değil, aynı zamanda yeni bir dünya yaratmada da iyi." diyen ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedong'dan bu yana ülkenin en güçlü lideri olarak görülen Şi, konuşmasında, Çin'i sadece sosyalizmin kurtarabileceğini iddia etti.

Silahlı kuvvetleri kontrol eden Merkez Askeri Komisyonu'nun da başkanı olan Şi, "Ulusal savunmanın ve silahlı kuvvetlerin modernizasyonunu hızlandırmalıyız." uyarısında bulundu.

Tayvan sorununu çözmenin ve Çin'in tam "yeniden birleşmesini" gerçekleştirmenin partinin "kesinlikle değişmez bir tarihi görevi" olduğunu söyleyen Şi, "Tayvan Boğazı'nın her iki yakasındaki yurttaşlar da dahil olmak üzere Çin'in tüm oğulları ve kızları birlikte çalışmalı ve dayanışma içinde ilerlemeli, herhangi bir 'Bağımsız Tayvan planını' kararlılıkla ezmeliler." ifadelerini kullandı.

Dış mihraklara sert tepki gösteren ve Çin halkının, hiçbir yabancı gücün kendilerine zorbalık yapmasına, baskı kurmasına ve boyun eğdirmesine asla izin vermeyeceğini söyleyen Şi, "Bunu yapmaya cüret eden her kim olursa, 1,4 milyar Çinli tarafından kafaları çelikten yapılmış Çin Seddi'ne kanlı bir şekilde çarpılır." tehdidinde bulundu.

Yorumlar (0)
13
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü