Çin’de basın özgürlüğüne ket vurulacak

Çin hükümeti, basın-yayın kuruluşları ile ilgili yeni yasa tasarısı hazırlıyor. Bu yasa tasarısına göre kendileri tarafından destek olunmayan medya kuruluşlarını istediği gibi kapatabilecek.

Asya 13.10.2021, 10:00
Çin’de basın özgürlüğüne ket vurulacak

Çin yönetimi, Çin'de özel basın ve yayın kuruluşlarının tüm faaliyetlerini engellemeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandığını ilan etti. Bu yasa tasarısına göre Çin'i 1949'dan bu yana tek parti rejimiyle yöneten Çin Komünist Partisi tarafından finanse edilmeyen tüm medya kuruluşlarının Çin'deki faaliyetleri durdurulabilecek.

Çin meclisi tek partiden oluştuğundan meclise sunulan yasalar muhakkak bu meclisten geçiyor. Bu nedenle bu yasa tasarısının da yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çin yönetiminin bu yasa tasarısıyla yabancı basının Çin'deki faaliyetlerini dilediğince engelleyip yasaklayabileceği belirtiliyor. Çin'de zaten gelişmiş bir özel basın bulunmadığından bu yasa tasarısının asıl hedefinin yabancı basının faaliyetlerini durdurma olduğu bildiriliyor.

Çin'in bu yasayı özerk Hong Kong bölgesine dayatması durumunda özel basının gelişkin, Çin Komünist Partisi'ne muhalefetin güçlü olduğu bu bölgede muhalif basının susturulabileceği belirtiliyor.

Çin'de internet ve sosyal medya üzerinde de ağır sansür bulunuyor. Pek çok haber sitesine ve sosyal medya platformuna Çin'den giriş yasağı uygulanıyor.

2012'den bu yana yaklaşık 100 milyon üyeli Çin Komünist Partisi'nin sekreteri olarak 1,4 milyar nüfuslu Çin'i yöneten Şi Cinping uluslararası çevrelerde "gittikçe daha da diktatörleşmekle" suçlanıyor.

Mepa News

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü