Türkiye-Pakistan ilişkilerine darbe

Pakistan'da güven oylaması sonucunda Başbakan İmran Han görevden alındı.

Asya 09.04.2022, 22:17 09.04.2022, 23:18
Türkiye-Pakistan ilişkilerine darbe

Pakistan Meclisi, Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylaması oturumu için toplandı. Yapılan oylamada Pakistan Başbakanı İmran Khan güven oylaması sonucunda görevden alındı.

Seçildiği günden bu yana Türkiye ile yakın ilişki halinde olan İmran Han, teknolojik, stratejik ve ekonomik anlamda işbirliklerine gitmişti.

Türkiye ile ilişkilerinden dolayı hedefte olan İmran Han, Rusya-Ukrayna savaşında Batı bloğunu karşısına aldığı ve Rusya ile ilişkilerine devam ettiği için de başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler tarafından baskı altındaydı. Cumhurbaşkanının meclisi fesih kararını hiçe sayan Anayasa mahkemesi bu kararı iptal etmiş ve İmran Han’ın görevden azledilmesinin yolunu açmıştı.

Türkiye ile Pakistan arasındaki işbirliği Müslümanların siyasî, iktisadî ve askerî olarak güçlü bir blok halinde hareket edebilmesinin ilk nüvelerini oluşturuyordu. Yapılan bu darbe ile Müslümanların birlikte hareket edebilme imkânının önüne geçilmek isteniyor.

Oylama Öncesi Meclis Başkanı İstifa Etti

Ancak oylamadan hemen önce Meclis Başkanı Asad Kayser ve Başkan Yardımcısı Kasım Suri, istifa etti.

Meclis oturumunu, güvensizlik oylaması için bastıran muhalefetteki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'dan milletvekili Ayaz Sadık yönetti.

Anayasa Mahkemesi, 7 Nisan'da verdiği kararla Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylamasının gerçekleştirilmesinin önünü açmıştı.

Meclis Üstünlüğü Muhalefete Geçmişti

Han'ın ittifak kurduğu ve Meclis'te 7 milletvekiline sahip Birleşik Halk Hareketi (MQM-P), 4 vekile sahip Belucistan Avami Partisi (BAP) ve bir parlamentere sahip Cumhuriyetçi Vatan Partisi (JWP), muhalefetin yanında yer alacağını duyurmuştu. Hükümetin ittifak kurduğu partilerin güvensizlik oylamasında muhaliflerin yanında yer alacağını açıklamasıyla meclis üstünlüğü muhalefet blokuna geçmişti.

Öte yandan iktidardaki Pakistan Adalet Hareketi Partisi'nin (PTI) en az 13 milletvekili Başbakan Han'a karşı muhaliflerin yanında oy kullanacağını açıklamıştı.

Pakistan Ulusal Meclisi, 342 milletvekilinden oluşuyor. Başbakan Han'ın görevden alınması için en az 172 oy gerekiyor. Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylaması önergesi, 28 Mart'ta parlamentoda 161 evet oyuyla kabul edilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü