Avrupa Birliği'nin (AB) Çevre, Okyanuslar ve Balıkçılıktan Sorumlu Komiseri Virginijus Sinkevicius, AB’nin hayati önemdeki deniz altyapısını koruma çabalarını artırma planları kapsamında ortak deniz tatbikatları yapmayı planladığını bildirdi.

Avrupa deniz altyapısına yönelik güvenlik tehditlerine ilişkin endişeler, eylül ayında Baltık Denizi'ne doğal gaz sızıntısına yol açan Kuzey Akım boru hattına yapılan saldırıların ardından arttı.

AB, yıllık deniz tatbikatlarına yönelik planların ana hatlarını çizen, revize edilmiş bir Deniz Güvenliği Stratejisi yayınlayacak.

Reuters’a konuşan Sinkevicius, planın Kuzey Akım boru hattı bombalamasından önce üzerinde çalışıldığını ancak yaşananların ardından takviye edildiğini söyledi. Ayrıca saldırının ardından üye devletlerle iş birliğini, kapasite ve temel alt yapının daha iyi korunmasını sağlama ihtiyacı konusunda net olduklarını kaydetti.

AB yetkilisi açıklamasında risk seviyesinin de arttığını vurguladı.

Enerji altyapısına ilişkin endişeler artarken Avrupa, Rus gaz boru hatlarının yerini almak için sıvılaştırılmış doğal gaz terminallerinin kullanımını genişletiyor ve açık deniz rüzgar çiftliklerinin inşasını hızlandırıyor.

Hollanda, geçtiğimiz ay Kuzey Denizi'ndeki bir rüzgar çiftliğinde Rus gemisi tespit ettiklerini bildirerek olayı Moskova'nın altyapıyı sabote etmek amacıyla bilgi toplama girişimi olarak tanımladı.