Macron’dan Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısı

Macron’dan Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısıFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa 13.06.2022, 19:18
Macron’dan Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa savunma sanayisinin daha çok güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Macron, başkent Paris yakınlarında düzenlenen, dünyanın en büyük uluslararası kara-hava savunma ve güvenlik fuarlarından biri olan Eurosatory’nin açılışı sırasında bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı, savunma teçhizatlarını başka yerden satın almak için çok para harcamanın iyi bir fikir olmadığını dile getirerek, “Avrupa savunma endüstrisi ve teknolojik tabanını daha güçlü ve daha talepkar hale getirmek için güçlendirmeliyiz” dedi.

Macron ayrıca, Ukrayna’daki savaşın arka planına karşı ‘tehditlere karşı araçların ayarlanması’ amacıyla ‘2019-2025 Askeri Planlama Kanunu’nu yeniden değerlendirme arzusunu dile getirdi.

Fransız lider bu konudaki açıklamasında ise, “Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’ndan önümüzdeki haftalarda bu Askeri Planlama Kanunu’nu jeopolitik bağlam ışığında yeniden değerlendirmelerini istedim” ifadelerini kullandı.

Macron, Fransa’nın uzun vadede bir savaş ekonomisine gireceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Şarku’l Avsat
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü