Deutsche Bank bugün hisse değerinin %10'undan fazlasını kaybetti. Ayrıca Avrupalı finansal hizmet firmaları da temerrüt riskine karşı sigorta maliyetindeki rekor artışın ardından genel olarak geriledi.

Üst üste üçüncü günde de kayıp veren Alman kredi kuruluşunun hisseleri, Mart ayında değerinin beşte birini kaybetti. Reuters tarafından aktarılan S&P Market Intelligence verilerine göre, şirketin tahvil sahipleri için temerrüde karşı bir tür sigorta olan kredi temerrüt swapları Perşembe günü 173 baz puan arttı. Bu, son yıllardaki en büyük sıçrama olarak kayıtlara geçti.

Deutsche Bank tahvillerinde de satışlar var. Reuters'ın aktardığı Tradeweb verilerine göre, birinci kademe dolar tahvilleri, dolar başına 74,716 sente gerilerken getiri %22,87'ye tırmanarak iki hafta önceki seviyesinin iki katına çıktı.

"Koşullu dönüştürülebilir" ya da "CoCo" tahvilleri olarak da bilinen AT1'ler, bir kriz durumunda özsermayeye dönüştürülebiliyor ya da elden çıkarılabiliyor. Credit Suisse AT1'lerindeki 17 milyar doların, İsviçreli bankanın rakip UBS tarafından hükümet aracılığıyla devralınmasının bir parçası olarak silinmesinin ardından bu hafta yatırımcılar için ana odak noktası haline geldi.

Deutsche Bank hisseleri Avrupa banka hisselerinde daha geniş bir düşüşe öncülük etti. Credit Suisse Group AG ve UBS Group AG dışında bölgenin en büyük kreditörlerinden bazılarını içeren Europe Stoxx Banks endeksi, hem haftalık hem de yıllık kazançlarını silerek %3'ten fazla değer kaybetti. Endeks son bir aylık dönemde altıda birin üzerinde düşüş kaydetti.

Bunun yanı sıra Alman Commerzbank AG ve Danimarka'daki Sydbank A/S hisseleri de %8'in üzerinde değer kaybetti.