İngiliz ana muhalefeti Filistinlilerin yanında

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi, İsrail'in, Filistin halkına uyguladığı yasa dışı eylemleri belirten önergeyi kabul ederek, ülkesinin İsrail'le olan silah ticaretine son vermesi için çağrıda bulundu.

Batı Alemi 28.09.2021, 08:00
İngiliz ana muhalefeti Filistinlilerin yanında

İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın başkanlığında düzenlenen partinin sonbahar konferansında, yasa dışı eylemleri sebebiyle İsrail'e karşı yaptırımların desteklenmesi, İngiltere'nin İsrail'le olan silah ticaretini en kısa zamanda durdurması ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki gayr-ı meşru yerleşimlerle olan ticaretin sonlandırılmasının talep edildiği önergeye destek verildi.

Parti üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen önergede, "Filistin topraklarının hızlandırılmış yerleşim inşası yoluyla fiili ilhakı ve İsrail'in, ilhaka devam etme niyetine yönelik açıklamalarının yanı sıra Filistin'in kendi kaderini tayin etme ihtimalini ortadan kaldırmaya niyetli olduğu her zamankinden daha açık." ifadesi kullanıldı.

Batı Şeria'nın işgalinin ve Gazze ablukasının sona ermesinin talep edildiği önergede, Filistinlilerin evlerine dönme hakkı desteklendi.

Ayrıca, önergede, "Konferans, Filistin'de devam eden Nekbe'yi, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldıran militarize şiddetini, Şeyh Cerrah'tan zorla yerinden edilmeyi ve Gazze'ye yönelik ölümcül saldırıyı kınıyor." ifadesine yer verildi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:54
İkindi 15:55
Akşam 18:25
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü