İngiltere’de Iraklı Bakan Nazım ez-Zahavi kimdir?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümetinde kabine değişikliği yapıldı. Kürt asıllı Nazım ez-Zahavi koronavirüs aşıları ile aşılamadan sorumlu bakan olarak atandı. Peki Nazım ez-Zahavi kimdir?

Batı Alemi 19.09.2021, 23:55
İngiltere’de Iraklı Bakan Nazım ez-Zahavi kimdir?

İngiltere’de kabine değişikliği yapıldı. Boris Johnson hükümetinde Iraklı Nazım ez-Zahavi bakan olarak koronavirüs aşıları ile aşılamadan sorumlu bakan olarak atandı.

Nazım ez-Zahavi kimdir?

Irak’ın başkenti Bağdat'ta 1967 yılında Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Saddam Hüseyin yönetimi zamanında İngiltere'ye gitmek için Irak'tan göç etti.

İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Sussex'e yerleşen aile Nazım’ı, eğitimini sürdürmesi için Londra'da özel bir okul olan King's College'e gönderdi. Lisans eğitimini kimya mühendisi olarak tamamlayan Nazım ez-Zahavi, mezuniyetten sonra uluslararası bir şirkette çalıştı. Zahavi, 2000’li yılların başında seçim sonuçlarıyla ilgili tahminleriyle ünlü olan danışmanlık ve kamuoyu yoklama şirketi YouGov’u kurdu. Hizmetleri hükümetler, şirketler ve büyük kuruluşlar tarafından satın alınıyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü