Kremlin yardımcısı Yury Ushakov, verdiği röportajda ittifakın dijital para birimleri ve blok zinciri teknolojisini kullanarak bağımsız bir ödeme altyapısı kurma hedeflerini açıkladı.

Ushakov, bu girişimin gelecek için önemini vurgulayarak, sağlam bir ödeme sistemi oluşturmak için blok zinciri ve dijital para birimleri gibi en yeni araçlardan yararlanma potansiyelinin altını çizdi.

IMF: 'Rusya tüm gelişmiş ekonomilerden daha hızlı büyüyecek' IMF: 'Rusya tüm gelişmiş ekonomilerden daha hızlı büyüyecek'

Hükümetler, işletmeler ve sıradan vatandaşlar için kolaylık sağlamanın, aynı zamanda maliyet etkinliğine öncelik vermenin ve siyasi karışıklıklardan kaçınmanın önemini vurguladı.

Duyuru BRICS’in uluslararası para ve finans ortamındaki rolünü arttırma kararlılığının altını çiziyor.

Ushakov ayrıca, ABD dolarına bağımlılıktan uzaklaşmaya özel bir vurgu yaparak Koşullu Rezerv Düzenlemesini (CRA) ilerletmeyi de içeren cari yıl için özel hedefleri özetledi.

BRICS tarafından 2014 yılında kurulan CRA, üye ülkeler arasındaki para birimi oynaklığını ve likidite baskılarını azaltmak için bir finansal güvenlik ağı görevi görüyor.

BRICS içinde blok zinciri tabanlı bir ödeme sistemine doğru ilerleme, küresel finansta ademi merkeziyetçilik ve inovasyona yönelik daha geniş bir eğilimi yansıtmaktadır.

Üye ülkeler, gelişmekte olan teknolojilerden yararlanarak, Batı para birimleri ve kurumlarının hakim olduğu geleneksel finansal sistemlere bağımlılığı azaltmaya çalışmaktadır.

BLOCKCHAİN NEDİR?

Blockchain (Blok zinciri), merkeziyetsiz veri kayıt defteri olarak tanımlanır. Blok zinciri teknolojisi, ortak bir grup katılımcının veri paylaşmasına olanak tanır. Blok zinciri bulut hizmetleriyle birden fazla kaynaktan gelen işlem verileri kolayca toplanabilir, entegre edilebilir ve paylaşılabilir. 

Veriler tüm tarafların mutabakatı olmaksızın değiştirilemeyeceği için bir blok zinciri sisteminde sahtecilik ve verilere müdahale engellenir. Bir blok zinciri kayıt defteri paylaşılabilir ama değiştirilemez.