Tatbik fikri nedir ve tatbik için gereken vasıf ve şartlar nelerdir?

Sürekli değişen eşya ve hadiseler zeminine İslâm’ı tatbik ederken, mevzuları ve meseleleri sistem çapında çözmüş bir “Tatbik Fikri” gerekmektedir. Tatbik Fikri: İslâm’a Muhatap Anlayış. Fakat bu projeyi tatbik ederken tatbikçinin kendisinde olması gereken şartlar gereklidir.

Büyük Doğu-İbda 19.06.2021, 16:18 20.06.2021, 01:02
Tatbik fikri nedir ve tatbik için gereken vasıf ve şartlar nelerdir?

Mutlak Fikir ve Tatbik Fikri... Yani, İslâm ve İslâm’a muhatap anlayış... Sürekli değişen eşya ve hadiseler zeminine İslâm’ı tatbik ederken, mevzuları ve meseleleri sistem çapında çözmüş bir “Tatbik Fikri” gerekmektedir. Elimizde proje (Tatbik Fikri-İslâm’a Muhatap Anlayış) var, sistemli ve eksiksiz; fakat projeyi tatbik ederken de bir uyarlama yeteneği şarttır. Tatbikçinin kendisinde olması gereken bir ideolojik formasyondan, bir aksiyon dehasından, bir aplikasyon yeteneğinden bahsediyoruz.

Bu yazımızda üzerinde durmak istediğimiz mevzu, Tatbik-Vasıta sisteminin kendisinden ziyade, Tatbik Fikri'mizin yani BD-İBDA “İslama muhatap anlayış”ının nasıl tatbik edileceğidir. Tatbik ölçülerimiz nelerdir? Tatbik Fikri bağlılarında olması gereken vasıf ve şartlar nelerdir?

Makalenin tamamı için TIKLA

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:42
Günün Karikatürü Tümü