Davalı tarafın avukatlarından Sefen Guez Guez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Charlie Hebdo'nun "Valeurs et Reussite" okulu hakkındaki "Müslüman Kardeşler ile ilişkili" 2022 tarihli haberinin akabinde yapılan suç duyurusu üzerine Sorgu Hakimliğinin soruşturma açılmasına karar verdiğini söyledi.

Soruşturmada Fransız derginin okul hakkında iftira ve karalama kampanyası başlatmakla suçlandığını belirten Guez Guez, Charlie Hebdo'nun iddialarının gerçeklerden uzak olduğunu vurguladı.

Charlie Hebdo'nun haberi üzerine Valence Belediyesinin okul için tahsis ettiği arsayı vermekten vazgeçtiğini aktaran Guez Guez, okul yönetimini sağlayan derneğin, belediye ve onu vazgeçmeye zorlayan valilik hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Dernek Başkanı: "Charlie Hebdo'nun iddiaları asılsız"

Öte yandan, okulla aynı ismi taşıyan derneğin başkanı Jabri Mourad, yaptığı açıklamada, Charlie Hebdo'yu gerçeklerle bağdaşmayan asılsız bir makale yazmakla suçladı.

"(Charlie Hebdo) kaynaklarını doğrulayamadı. Okula gelen küçük kızların peçeli ve İslami kıyafetlerle içeriye alındığını, eğitim sistemimizde sorunlar olduğunu, Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olduğumuzu iddia ettiler." diyen Mourad, yeni bir okul inşası için Belediye Başkanı'nı ikna eden Vali'nin Charlie Hebdo'nun iddiaları üzerine arsa tahsisini asılsız gerekçelerle iptal ettiğini belirtti.

Mourad, derginin iddialarından sonra okulda devlet tarafından yapılan teftişin sonucunun olumlu çıktığını, buna rağmen belediyeyi kararından vazgeçiremediklerini aktardı.

Ukrayna'ya AB kapısı da kapanıyor Ukrayna'ya AB kapısı da kapanıyor