Küresel çip krizinin ardından kapasitör üretimi de kritik seviyelere düştü.

Kapasitör, direnç, indüktör gibi bileşenler elektronik cihaz dünyasında hayati öneme sahip. Malezya ve Endonezya’daki konuşlu tesisler Japon kapasitörü olarak bildiğimiz bileşenlerin üretiminin yüzde 50’sine hakim durumda. Chemi-Con, Nichicon ve Rubycon gibi markaların tesisleri bu ülkelerde bulunuyor. Yine Tayvanlı pek çok üretici de kalan pazarı paylaşıyor.

Kovid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesi bu ülkelerde Temmuz ve Ağustos aylarında sıkı kapanma tedbirlerine yol açtı. Fabrikaların neredeyse iki ay boyunca kapalı kaldığı ifade ediliyor. Sadece Malezya’da yüzde 30-60 arasında üretim düşüşü yaşanması bekleniyor.

Üretim sıkıntıları tedarikte de sorunlar çıkarmaya başladı. Daha önce 1 ay civarında olan kapasitör sevkiyatı 6 aya kadar çıkmış durumda. Kapasitör krizinin 2022’ye kadar sürmesi bekleniyor.

Kapasitör nedir?

Kapasitör, elektronların kutuplanıp elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanı.