Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, tahıl koridoru anlaşması ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

"18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bir asır önce burada yedi düvele karşı bedenlerimizi set yapmıştık." ifadeleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için de Allah'tan rahmet diledi. "Bir yandan enkazları kaldırıyor, bir yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz. Bir yıl içinde şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmış, depremzede vatandaşlarımızı yuvalarına kavuşturmuş olacağız." diyen Erdoğan afetlere karşı hazırlıklı olmayı sağlayacak çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Seddülbahir Kalesi restorasyonu

Erdoğan, Çanakkale'de devam eden çalışmalar ile alakalı olarak "Bölgedeki çalışmaları daha derli toplu yürütmek için 2014 yılında Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nı biz kurduk. Faaliyete geçen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, çok sayıda restorasyon projesi, çevre düzenlemesi, kurulan müzeler ve verilen pek çok hizmet sayesinde bölgeyi ecdadın hatırasına yakışır bir görünüme kavuşturduk. Seddülbahir Kalesi restorasyonu da bu çalışmalardan biridir. Az önce de ifade edildiği gibi Valide Turhan Sultan tarafından 3,5 asır önce boğazın girişinde inşa ettirilen Seddülbahir Kalesi ve karşısındaki Kumkale, Çanakkale Savaşı'nda da önemli rol oynamıştır. Düşmanın ilk saldırdığı ve en son ayrıldığı yer olan bu kalenin açık hava müzesi olarak ziyarete açılmasını fevkalade isabetli olarak görüyorum." ifadelerini kullandı, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 1 yılda 2 milyona yakın aracın kullandığını belirtti, Türkiye'yi geliştirecek olan işte bu yatırımlardır." dedi.

Erbakan: Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekiliyorum! Erbakan: Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekiliyorum!

Tahıl koridoru uzatıldı

Tahıl koridoru anlaşmasına da temas eden Erdoğan, "Karadeniz Koridoruyla ilgili bir gelişmeyi dünya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Tahıl koridorunun anlaşması bugün itibarıyla bitiyordu. Her iki tarafla yapılan görüşmeler sonucunda sürenin uzatılmasını sağladık. Sözleşmenin istikrarı hayati öneme sahip." diyerek anlaşmanın uzatıldığını duyurdu.

Dualarla açılış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açılış öncesi dua etti. Akabinde kurdaleler kesilerek açılış gerçekleştirildi.