2022 yılının başında, çalışanların asgari ücrete kadar aldığı ücretten gelir vergisi kaldırılmıştı. Asgari ücretin 5500 TL’ye çıkarılmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bir paylaşım yaparak “devletin feragat ettiği vergi geliri”nin 90,6 milyar TL’ye yükseldiği belirtildi.

Bakanlığın paylaşımında “2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir. Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu paylaşıma karşılık, özellikle Ak Parti seçmeni olduğu anlaşılan sosyal medya kullanıcılarından tepki geldi. Bu tepkilerde “halkın devlet için nelerden feragat ettiği” ve ekonomik sıkıntıların had safhaya çıktığı günlerde bu irrite edici dilin değiştirilmesi gerektiği vurgulandı.