Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'de yardım bekleyen sivillere saldırısına ilişkin, "İsrail, Nabulsi meydanındaki Filistinlileri öldürerek, işlemekte olduğu insanlığa karşı suçlara bir yenisini eklemiştir. Gazzelileri açlığa mahkum eden İsrail’in, bu defa yardım kuyruğundaki masum sivilleri hedef alması, Filistin halkını bilinçli biçimde ve toplu olarak yok etmeyi hedeflediğinin delilidir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"İsrail, Gazze’deki askeri operasyona derhal son vermek zorundadır, ancak İsrail hükümeti bu kararı alabilecek sağduyu ve vicdana sahip değildir. Tüm dünya, Gazze’de yaşanan zulmün bölgenin de ötesinde küresel yansımaları olacak bir felakete dönüşmek üzere olduğunu görmelidir. Bu çerçevede, İsrail hükümeti üzerinde etkisi olan tüm kesimleri, Gazze’de yaşanan vahşeti durdurmaya çağırıyoruz."

Taksim’de İsrail'le ticareti protesto edenler gözaltına alındı Taksim’de İsrail'le ticareti protesto edenler gözaltına alındı

Dostlar alışverişte görsün minvalinden bir açıklama

Dışişleri Bakanlığı da 7 Ekim'den itibaren kınamalarla yahut dostlar alışverişte görsün minvalinde yaptığı açıklamalarla günü kurtarmaya bakıyor. 

Soruyoruz, Gazze tamamen yok olunca mı İsrail'le olan politik ilişkilerinizi gözden geçireceksiniz? 

Gazze halkı tamamen açlıktan ölünce mi İsrail'e gemi göndermeyi durduracaksınız?

İsrail tamamen Gazze'ye hakim olunca mı iki yüzlü siyaset anlayışınızı bitireceksiniz?