ABD'de F-16 oylaması sonuçlanarak 'şarta' bağlandı

ABD Temsilciler Meclisi skandal bir karara imza attı. Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçaklarının satışını kısıtlayan yasa tasarısı onaylandı. 'Türkiye'ye F-16 satışları' Kongre oylaması sonucu 'şarta' bağlandı.

Dünya 14.07.2022, 23:09 14.07.2022, 23:28
ABD'de F-16 oylaması sonuçlanarak 'şarta' bağlandı

ABD Başkanı Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesi'nde görüşmesinin ardından yeşil ışık yaktığı 'Türkiye'ye F-16 satışları' Kongre oylaması sonucu 'şarta' bağlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, 29 Haziran'da NATO Zirvesi'nde bir araya gelmişti. 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından ABD Başkanı Biden, Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarını satmaları gerektiğini, bunun için ABD Kongresinden onay alabileceklerini söylemişti.

Dün, Kongre'de Türkiye'ye F-16 satışını engellemeye yönelik hazırlanan iki değişiklik talebinden biri geri çekilmiş, diğeri revize edilmişti. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, savunma bütçesinde belli koşullar sağlanmadıkça Türkiye'ye F-16 satışını yasaklanmasını isteyen değişiklik önerisini kabul etmişti.

BIDEN'IN VETO HAKKI VAR

Yasa tasarısı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına eklenecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın yasa tasarısını veto etme hakkı bulunuyor.

BIDEN SATIŞA DESTEK VERMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, İspanya’nın başkenti Madrid’de geçtiğimiz ay yapılan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışını sağlaması gerektiğini söylemiş, "F-16’ları Türkiye’ye satmamız gerekiyor. Bunun tersi çıkarımıza olmaz" demişti.

ABD DIŞİŞLERİ KONGRE'YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD’den 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği yönünde talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin söz konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Bakanlık, Kongre’ye gönderdiği tavsiye mektubunda, Biden yönetiminin Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağını ve aynı zamanda NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığını aktarmıştı.

Mektupta, "F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet edecektir" ifadelerine yer verilmiş, aynı zamanda Türkiye’nin Ukrayna’ya olan desteği ve savunma bağları, "bölgedeki kötü niyetli hareketler için önemli bir caydırıcı güç" olarak nitelendirilmişti.

Mektupta, "Biden yönetimi, Türkiye ile uygun ABD savunma ticaret bağlarının, ABD ulusal güvenliği, ekonomik ve ticari çıkarlarının yanı sıra, uzun vadeli NATO ittifakı birliği ve çıkarları için de gerekli olduğuna inanıyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Yorumlar (1)
Tunay Yener 1 ay önce
Türkiye şartları redetmelidir. Vakit geçirmeden F-35 muadili uçak temini için alternatif arayışlara girmeli, ve ege'deki adaların silahlandırılan adaların Lozan ve Paris anlaşmarına uygun hale getirilmesi için Yananistan'a nota verilmelidir.
28
açık
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak 04:32
Güneş 06:08
Öğle 13:13
İkindi 17:02
Akşam 20:08
Yatsı 21:38
Günün Karikatürü Tümü