ABD'den "Ege adaları" açıklaması: gerilimi arttırmanın zamanı değil

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın Ege’deki gayriaskeri statüdeki iki adaya silah sevkiyatına ilişkin değerlendirmede bulundu. Price, “NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” dedi.

Dünya 27.09.2022, 12:37
ABD'den "Ege adaları" açıklaması: gerilimi arttırmanın zamanı değil

Yunanistan gayri askeri statüdeki Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 zırhlı araç sevk etmiş, ABD’nin Dedeağaç’a gönderdiği araçların sevkiyatı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İHA’ları tarafından görüntülenmişti.

Bunun üzerine, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrılarak adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayri askeri statüye uyması yönünde nota verilmişti.

ABD'den açıklama

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ned Price, AA muhabirinin “Yunanistan’ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Rusya’nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.”

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan’ın mı?” sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü