ABD’nin özel hava indirme birliği, 80 yıl sonra ilk kez Avrupa’ya konuşlandırıldı

ABD’nin 101’inci Hava İndirme Birliği, yaklaşık 80 yıl sonra ilk kez, NATO-Rusya geriliminin yaşandığı Avrupa’ya konuşlandırıldı.

Dünya 24.10.2022, 10:34
ABD’nin özel hava indirme birliği, 80 yıl sonra ilk kez Avrupa’ya konuşlandırıldı

Verilen bilgilere göre birlik, Romanya’nın Ukrayna sınırına yakın bir bölgesinde bulunuyor. “Bağıran Kartallar” olarak da bilinen hafif piyade birliği, dünyanın herhangi bir noktasındaki savaş alanına -yalnızca saatler içerisinde- konuşlandırılmaya hazır şekilde eğitildi ve savaşmaya hazır.

ABD’nin 101’inci Hava İndirme Birliği, yaklaşık 80 yıl sonra ilk kez, NATO-Rusya geriliminin yaşandığı Avrupa’ya konuşlandırıldı. Birlik, Romanya’nın Ukrayna sınırına yakın bir bölgesinde bulunuyor.

“Bağıran Kartallar” olarak da bilinen hafif piyade birliği, dünyanın herhangi bir noktasındaki savaş alanına -yalnızca saatler içerisinde- konuşlandırılmaya hazır şekilde eğitildi ve savaşmaya hazır.

Birlik, Romanya’nın Ukrayna sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunuyor.

“NATO topraklarının her bir karışını savunmaya hazırız.” diyen birliğin yardımcı komutanı Tuğgeneral John Lubas, “Biz hafif piyade gücüyüz, ancak yine de uçaklarımız ve hava saldırılarımız için hareketliliğimizi (mobilite) beraberimizde getiriyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Romanya’nın Ukrayna sınırında yer alan tatbikat sahası, Rusya’ya ABD ordusunun burada olduğuna dair “açık bir mesaj” olarak nitelendiriliyor.

Kentucky’deki 101’inci Hava İndirme Birliği’nden toplamda 4 bin 700 civarında asker, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek için konuşlandırılmış durumda.

Rusya, Ukrayna’ya karşı saldırılarını 24 Şubat’ta başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü