Asya ısınıyor: Çin, Tayvan boğazını kapatıp füze atışına başladı

Çin ordusu tatbikat adı altında önce Tayvan boğazını füzelerle bombaladı. Ardından boğazı kapattı. Dünya ABD’nin vereceği tepkiye çevrildi

Dünya 31.07.2022, 00:07 31.07.2022, 01:12
Asya ısınıyor: Çin, Tayvan boğazını kapatıp füze atışına başladı

Çin ordusu tatbikat adı altında önce Tayvan boğazını füzelerle bombaladı. Ardından boğazı kapattı. 

"ÇİN İÇİN RUSYA BENZERİ SENARYO GÜNDEME GELEBİLİR"

Çin ordusunun sözde tatbikatı sonrasında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'den bir açıklama geldi. Pelosi, "Çin’in tüm karşı çıkışlarına rağmen Çin için de Rusya benzeri senaryo gündeme gelebilir. Çin’in Tayvan‘a yönelik yapacağı benzer bir işgal girişimi ambargoyu hızlandırır" ifadelerini kullandı.

ÇİN'DEN FUJİAN'A SEVKİYAT

Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’a 180 kilometre yakınlıkta bulunan Fujian bölgesindeki askeri birlikleri teyakkuza geçirdi.

Çıkartma gemileri, Çin donanması ve hava kuvvetleri, gerçek mühimmatla tatbikat yapmak üzere hazırlıklara başladı.

Çin’in, çıkartma filolarının bulunduğu askeri limanlara tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptığı görüntülendi. Fujian bölgesinde Çin askeri yığınağının başladığı bildirildi.

Tayvan açıklarını kapsayacak şekilde NAVTEX yayınlayan Çin, bölgede bir gün boyunca gerçek mühimmatla askeri tatbikat yapılacağını açıkladı.

Çin'in 500 kilometre menzile sahip füze atar sistemleri, Tayvan Adası'na 180 km mesafedeki Fuijan bölgesine konuşlandırıldı. PHL-16 model çok namlulu füze atar sistemleri, yıkım gücü yüksek füzeleri ateşleyebiliyor ve 500 kilometreye kadar hedefini başarıyla vurabiliyor.

PELOSİ GERGİNLİĞİ

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü, tecrübeli Demokrat Parti siyasetçisi, 82 yaşındaki Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmek istediğini açıklamıştı.

Nancy Pelosi’nin konumundaki bir ABD yetkilisi, en son 25 yıl önce Tayvan’a gitmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, “ABD’ye tavsiyemiz, ortalığı kızıştırmamasıdır” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, üstü kapalı bir şekilde ziyarete karşı çıktığını söyledi: “Pentagon ile görüştüm ve ordumuzun bu ziyarete pek sıcak bakmadığını söyleyebilirim” dedi.

Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi’ndeki en büyük müttefiki Nancy Pelosi, bu sözlere şaşırdığını ifade etti: “Sanıyorum ki Sayın Başkan, olası bir askeri krizden endişe duyuyor.”

ABD SAVAŞ UÇAKLARI KORUYACAK İDDİASI

ABD’nin pasifikteki 110 ton ağırlığındaki, 75 savaş uçağı taşıyabilen nükleer uçak gemisi USS Ronald Reagan, yanında bir füze kruvazörü, bir hava savunma firkateyni ve iki destroyer ile birlikte, Güney Çin Denizi’nde konuşlandı.

Tayvan Adası’nı menziline alan “Uçak Gemisi Taarruz Grubu”, ABD’nin en teknolojik savaş uçakları, füzeleri ve silahları ile donatılmış durumda.

ABD basını, “Nancy Pelosi’nin Tayvan’a giden uçağını, Amerikan savaş uçakları koruyabilir” iddiasında bulundu.

Amerikan Uçak Gemisi Taarruz Grubu, bugün Tayvan açıklarında görüntülendi. ABD savaş uçaklarının, nükleer silah taşıyabilen B1-Lancer tipi bombardıman uçağına eşlik ettiği görüldü.

ÇİN’DEN İLK TEHDİT: “VURURUZ”

Çin devletine bağlı yayın organı Global Times’ın ve Mao Zedong döneminden beri yayın yapan Halkın Günlüğü gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan Hu Şijin, ABD’yi tehdit etti.

Hala Çin Komünist Partisi ve yayın organı Halkın Günlüğü’nün “özel yorumcusu” sıfatıyla güncel konular hakkında görüş bildiren Hu Şijin, Nancy Pelosi’nin ziyareti hakkında şunu söyledi: “Eğer Nancy Pelosi ve ona eşlik eden savaş uçakları uyarılarımızı dikkate almazsa, önce zorlarız. Eğer hala Tayvan’a yaklaşmakta ısrar ederlerse, o zaman hem Nancy Pelosi’nin uçağını hem de ona eşlik eden savaş uçaklarını vururuz.”

SAVAŞ MANŞETİ

Çin Halk Cumhuriyeti'nin yayın organı Halkın Günlüğü, "Sonra Uyarmadı Demeyin" başlıklı bir makaleyi manşetten yayınladı.

Halkın Günlüğü, Nancy Pelosi'nin ziyaretinin provokatif olduğunu ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun gerekirse önlem alabileceğini ifade etti.

Halkın Günlüğü, 1962'de bu manşeti attıktan sonra Çin - Hindistan Savaşı başlamıştı.

1979'da bu başlığı kullandıklarında ise Çin - Vietnam Savaşı çıkmıştı.

2019'da da bu başlığı kullanan Çin ve ABD arasında ise ticaret savaşı başladı.

TAYVAN OLASI SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Çin'in tehditlerine karşılık olarak Tayvan da ülke genelinde alarm tatbikatları, sivillerin sığınacağı yerler, toplanma alanları, silah depoları ve dahası gibi konularda hazırlıklarını sürdürüyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü