Biden, Çin'in karşısında Tayvan'ı savunacaklarını söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile Tayvan arasında olası bir saldırı halinde Tayvan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Dünya 22.10.2021, 11:30
Biden, Çin'in karşısında Tayvan'ı savunacaklarını söyledi

Biden bugün CNN'in düzenlediği bir etkinlikte bir katılımcıdan gelen, Çin'in askeri gelişimine karşı neler yapacakları ve Tayvan'ı koruyup korumayacakları sorusu üzerine "Evet, evet. Askeri gelişimleri konusunda ise endişelenmeye gerek yok çünkü Çin de, Rusya da, dünyanın geri kalanı da, tarihin en güçlü ordusuna sahip olduğumuzu biliyor" dedi.

Bu yanıtın ardından CNN sunucusu Anderson Cooper da Çin'in saldırısı durumunda Tayvan'ı koruyup korumayacaklarını tekrar sordu.

Biden da "Evet, bu yönde bir taahhüdümüz bulunuyor" cevabını verdi.

Bu açıklamadan sonra basına konuşan Beyaz Saray sözcüsü ise bu açıklamanın ABD politikalarında bir değişiklik anlamına gelmediğini söyledi.

Fakat bu ilk defa olmuyor. Biden Ağustos ayında da aynı açıklamayı yapmış, ardından Beyaz Saray'dan da yine benzer bir açıklama gelmişti.

Tayvan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada baskılara boyun eğilmeyeceği, destek alındığında da "hesapsızca hamle yapılmayacağı" belirtildi.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Xavier Cheng "Tayvan kendisini savunma konusunda kararlı" dedi ve Biden'ın Tayvan'a desteğinin çok sağlam olduğunu ekledi.

Çin ise söz konusu duruma dair henüz bir açıklama yapmadı.

Fakat Biden'ın açıklamasından önce Çin'in BM Temsilcisi Zhang Jun "ABD tehlikeli adımlar atıyor, Tayvan Körfezi'nde durumu tehlikeli bir noktaya taşıyor" demişti.

Çin'in Tayvan hava savunma sahasına savaş uçaklarını göndermesinin ardından son haftalarda bölgede gerilim yükselmişti.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü