BM Güvenlik Konseyi, sert tartışmalara sahne oldu

BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin talebi üzerine Ukrayna-Rusya krizini görüşmek üzere toplandı. Toplanan BM Güvenlik Konseyi, sert tartışmalara sahne oldu.

Dünya 01.02.2022, 09:23 01.02.2022, 09:55
BM Güvenlik Konseyi, sert tartışmalara sahne oldu

Rusya'nın engelleme denemesine karşı Ukrayna krizi gündemiyle toplanan BM Güvenlik Konseyi, sert tartışmalara sahne oldu. Ukrayna ve ABD'nin sınıra asker yığıp gerginliği başlatmakla suçladığı Rusya iddiaları kabul etmedi.

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, Rusya'nın, Ukrayna-Belarus sınırındaki asker sayısını 30 bine çıkarmayı planladığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin talebi üzerine Ukrayna-Rusya krizini görüşmek üzere toplandı.

Rusya, toplantının yapılmasını engelleme girişiminde bulundu ve oylama talep etti.

Çin, Rusya'nın yanında yer alarak toplantının yapılmasına karşı çıktı, konseyin geçici üyeleri Gabon, Kenya ve Hindistan ise "çekimser" kaldı.

Toplantının yapılabilmesi için gereken 9 oya ulaşılması üzerine Rusya'nın girişimi başarısız oldu.

Rusya'nın BM Daim Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'yi "megafon diplomasisi" yapmakla suçladı.

"Endişeleri müzakere masasında ele alma fırsatı sunuyoruz"

Thomas Greenfield, "Rusya, ayrıca Belarus'a 5 bin asker, kısa menzilli balistik füzeler, özel kuvvetler ve uçaksavar bataryaları sevk etti. Rusya'nın Belarus-Ukrayna sınırındaki asker sayısını şubat başı gibi 30 binin üzerine çıkarmayı planladığına dair kanıtlar görüyoruz." dedi.

Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını zorla yeniden çizemeyeceğine dikkati çeken Thomas Greenfield, Rusya'ya Ukrayna'da çatışma yerine diplomasiyi seçme çağrısı yaptı.

Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgal etmesi durumunda sonuçlarının "korkunç" olacağı uyarısı yapan Thomas Greenfield, "Bu durum, Rusya'nın Avrupa'daki güvenlik endişeleriyle ilgiliyse onlara bu endişeleri müzakere masasında ele alma fırsatı sunuyoruz." diye konuştu.

Ukrayna'yı işgal edeceğine dair suçlamalara red

ABD'li Büyükelçiye cevap veren Rus Büyükelçi Nebenzia, ülkesinin Ukrayna'yı işgal edeceğine dair suçlamaları reddetti.

İşgale dair hiçbir kanıt olmadığını ve Batı'nın gerilimi tırmandığını savunan Nebenzia, ABD'nin Rusya-Ukrayna sınırında "kendi yarattığı sahte gerilime" dahil olduğunu söyledi.

Nebenzia, "Rusya-Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırıldığına dair rakamları nereden aldınız? Böyle bir şey yok. Biz böyle bir rakamdan bahsetmedik, bunu teyit etmedik." dedi.

Ukrayna'dan Rusya'ya suçlama

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise Ukrayna sınırında 130 bin Rus askeri olduğunu belirterek, "Sorulması gereken soru; Rus askerleri neden orada?" dedi.

Rusya'nın sınıra asker yığarak Ukrayna'yı "yasa dışı taviz" vermeye zorladığını belirten Kyslytsya, NATO'ya atıfta bulunarak, "İttifak anlaşmaları da dahil kendi güvenlik düzenlemelerimizi seçme hakkımız var ve bu, Rusya tarafından sorgulanamaz." dedi.

Ukrayna'nın kendini savunmaya hazır olduğunu ifade eden Kyslytsya, "Rusya'nın Ukrayna’ya soruları varsa, sınıra asker getirip Ukraynalıları korkutmak yerine oturup konuşalım. Ukrayna'nın şu anki önceliği Donbas'ta sürdürülebilir, koşulsuz ateşkes." ifadesini kullandı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü