İşgalci İsrail Filistinlilere ait 11 evi yıktı

İşgalci İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da "ruhsatsız" inşa edildiğini söyleyerek Filistinlilere ait 11 yapıyı yıktı.

Dünya 28.12.2021, 18:31
İşgalci İsrail Filistinlilere ait 11 evi yıktı

Filistinli yetkili Mutez Bişarat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işgalci İsrail askerlerinin Tubas ilinin İbzik köyüne baskın yaparak burada Filistinlilerin teneke levhalardan inşa ettiği 11 evi ruhsatsız yapıldığı gerekçesi ile yıktığını belirtti.

Bişarat, yıkımları kınayarak, işgalci İsrail'in yerleşim projeleri için Ürdün Vadisi'ni (Ağvar) sakinlerinden boşaltmaya çalıştığını söyledi.

İşgalci İsrail güçleri bugün sabah saatlerinde, El-Halil kentinin güneyinde de Filistinlilere ait bir evi aynı bahaneyle yıkmıştı.

Ev sahibi Muhammed el-Atraş, Cebel es-Sindas köyündeki 150 metrekarelik evinin İşgalci İsrail güçlerince C Bölgesi'nde ruhsatsız yapıldığı bahanesiyle yıkıldığını belirtmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörlüğü'nün verilerine göre işgalci İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Kasım 2021 ortalarına kadar 768 Filistinlinin evini yıktı ya da ele geçirdi.

İşgalci İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da, Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıyor.

- Oslo Anlaşması ile Batı Şeria üç bölgeye ayrılmıştı

Filistin ile işgalci İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde, işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İşgalci İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C bölgesi"nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

İnsan hakları kuruluşlarına göre Filistinliler, maliyetleri on binlerce dolara ulaşması nedeniyle Kudüs’te inşaat ruhsatı çıkarma konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşıyor.

Resmi Filistin Enformasyon Merkezinin verilerinde işgalci İsrail’in 1967 işgalinden bu yana Kudüs’te yıktığı ev sayısının 1900’den fazla olduğu kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü