Protestoculara ateş açan Lübnan askerine soruşturma

Lübnan ordusu, protestolar sırasında göstericilere ateş açtığından şüphelenilen bir asker hakkında soruşturma başlattı.

Dünya 17.10.2021, 10:10
Protestoculara ateş açan Lübnan askerine soruşturma

Lübnan ordusu, başkent Beyrut’ta Hizbullah ve Şii Emel Hareketi destekçilerinin geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirdiği protestolar sırasında göstericilere ateş açtığından şüphelenilen bir asker hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

Ordu tarafından yapılan açıklamada, “İki gün önce Tayyuna bölgesinde patlak veren çatışmalar sırasında bir askerin protestoculara ateş açtığını gösteren videolar sosyal medyada yayıldı” denilerek, söz konusu asker hakkında soruşturma açıldığı belirtildi. 

Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle düzenlenen gösteri sırasında ateş açılması sonucu 7 kişinin hayatını kaybetmiş, 32 kişi de yaralanmıştı. 

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, dün hükümetin yargının ilgilendiği herhangi bir davaya müdahale etmeme konusunda kararlı olduğu vurguladı. 

Mikati, Tayyuna’da olanlara yönelik davanın yargı ve güvenlik güçleri gözetiminde olduğunu da dile getirdi. 

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’na (NNA) göre, Başbakan Mikati dün Adalet Bakanı Henri Huri, Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Suheyl Abbud, Cumhuriyet Başsavcısı Yargıç Gassan Uveydat ile ofisinde görüştü. 

Mikati görüşmede Tayyuna’da yaşanan kanlı çatışmaya ilişkin dosyanın tüm yönleriyle ele alınmasını istedi ve yaşananların tüm detaylarının ortaya çıkarılması için soruşturmaları hızlandırmanın ve sorumlu kişilerin yargıya sevk edilmesinin gerekliliğini belirtti. 

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü