Rusya ve İran destekli Esed rejimi Dera'yı bombalıyor

Esed rejimi, Dera şehrini roket bombardımanları ve ağır silahlarla hedef aldı. Bombardımanlar neticesinde şehirde ağır hasar oluşurken, çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.

Dünya 30.08.2021, 11:27 30.08.2021, 11:42
Rusya ve İran destekli Esed rejimi Dera'yı bombalıyor

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, Suriye'nin güneyindeki Dera şehrini yoğun bir şekilde bombardımana tutuyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, çatışmaların yaklaşık bir aydır devam ettiği Dera bölgesinde, Dera şehir merkezine yönelik ağır bir bombardıman düzenleniyor.

Şehir merkezinin top ile roket bombardımanları ve ağır silahlarla hedef alındığı ifade ediliyor.

Bombardımanlar neticesinde şehir merkezinde ağır hasar oluşurken, çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtiliyor.

Rejim güçlerinin, muhaliflerin varlık gösterdiği Dera kent merkezinin güney kesimine saldırı başlatmaya hazırlandığı aktarılıyor.

Son durum
Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Süreç içerisinde Dera'dan ayrılmayan Suriyeli muhalifler rejim güçlerinin bulunduğu bölgelerde halen varlık gösteriyor. Rusya ve Esed rejimi ise bu varlığı tamamiyle ortadan kaldırmanın peşinde.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü