Yemen Ordusu: Husi silahlarının yüzde 80’i imha edildi

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun katılımıyla, Marib vilayetinde düzenlenen operasyonlar sonucu Husi milislere ait silah ve teçhizatının yüzde 80’i imha edildi.

Dünya 13.01.2022, 21:11 13.01.2022, 19:42
Yemen Ordusu: Husi silahlarının yüzde 80’i imha edildi

Yemen Ulusal Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Abdo Macali, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun katılımıyla, Marib vilayetinde top atışları ve hava saldırıları ile düzenlenen operasyonlar sonucu Husi milislere ait silah ve teçhizatının yüzde 80’inin imha edildiğini bildirdi.

Tuğgeneral Macali, Yemen ordusu ve Amalika Tugayları’nın, Şebva’nın batısındaki Bayhan, Usaylan ve Ayn bölgelerinin (4 bin 672 kilometrekarelik bir alan) kesintisiz 10 gün süren operasyonlardan sonra özgürleştirilmesiyle elde ettiği zafere övgüde bulundu.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Sözcü, “Ordunun mühendislik ekipleri ve Amalika Tugayları, Husi milislerin yerleştirdiği mayınları kaldırdı ve bölge sakinleri evlerine geri döndü” dedi.

Sözcü, Arap Koalisyonu’nun sürekli hava desteğiyle muharebenin dengesi ve stratejisinin değiştiğini belirterek, “Bu, sahada önemli kazanımlarla sonuçlandı ve Husi milisleri can ve ekipman olarak ağır kayıplara uğradı” diye konuştu.

Tuğgeneral Macali’nin açıklamasına göre, Cuba cephelerinde ise ordu, Halk Direnişi güçleri ve aşiret mensupları karada saldırı harekatlarına ve ilerlemelerine devam ediyor.

Ordu güçleri ve Amalika Tugayları, Arap Koalisyonu’nun hava desteğiyle sürpriz taarruz operasyonlarına devam ederek Beyda’ya doğru da ilerleme kaydetti ve birçok alanda kontrol sağladı.

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:59
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
Günün Karikatürü Tümü