Zelenskiy: Rus birlikleri hala geri çekilmedi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy “Rusya’nın birliklerini geri çekmeye başladığına dair henüz hiçbir işaret görmedik” dedi.

Dünya 16.02.2022, 14:45
Zelenskiy: Rus birlikleri hala geri çekilmedi

BBC'nin haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Ukrayna sınırına yakın mevzilerden henüz bir Rus askerinin çekildiğini görmediğini söyledi.

Zelenskiy, Ukrayna'nın batısındaki bir ziyaret sırasında, "Dürüst olmak gerekirse, sahip olduğumuz duruma tepki gösteriyoruz ve henüz herhangi bir geri çekilme görmüyoruz” dedi.

Açıklamasının devamında ise şunları ifade etti: “Bence tüm normal insanlar gerilimin azalmasını bekliyor. Tehdide gelince, tüm bunların eskiden beri varolduğunu bildiğimiz için her türlü tehdide karşı sakin olduğumuzu defalarca söyledim. Bu uzun yıllardır oluyor.”

"Askerler geri çekildiğine dair konuya gelince de bunu herkes görecek. Ama şimdilik bu sadece kağıt üzerinde kalmış gibi duruyor."

NATO: Rusya'nın Ukrayna sınırlarında güçlerini azalttığına dair işaret görmedik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın bazı birliklerinin geri döndüğü açıklaması üzerine, Ukrayna sınırlarında güçlerin azaldığına dair işaret görmediklerini söyledi.

Stoltenberg, bugün başlayacak ve iki gün sürecek NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığının tatbikatlar kapsamında görevlerini tamamlayan bazı askeri birliklerin, bağlı bulundukları üslere dönmeye başladıklarını duyurduğunu hatırlatılan Stoltenberg, "Şu ana kadar sahada herhangi bir gerileme görmedik. Ukrayna sınırlarında Rus askeri personelinin azaldığına dair herhangi bir işaret görmedik." ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, "Ancak Rusya'nın yaptıklarını ve Moskova'dan gelen ve temkinli bir iyimserlik sağlayan, diplomatik çabalara devam etme istekliliğine ilişkin işaretleri izlemeyi ve yakından takip etmeyi sürdüreceğiz." dedi.

Geçen bahardan bu yana sahada hareket halinde güçler gördüklerini, bu hareketin "gerçek bir gerilimi azaltmayı" temsil etmediğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya'nın birlikleri çekse de ekipmanı geride bıraktığının ve bunun çok hızlı şekilde takviye edebilir olduğunun altını çizdi.

Stoltenberg, "Görmemiz gereken şey, birliklerin ciddi ölçüde geri çekilmesi ve bu sırada geride ağır teçhizat bırakmamasıdır." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
27
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Günün Karikatürü Tümü