Boğaziçi’nde mescitte yapılan ahlaksızlık rektörlük tarafından teyit edildi

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde bazı öğrencilerin mescitte yaptığı ahlaksızlıkları gündeme taşımıştık. Üniversite rektörlüğü bu ahlaksızlığı doğrularken öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını duyurdu.

Eğitim 15.11.2021, 17:57 19.11.2021, 14:54
Boğaziçi’nde mescitte yapılan ahlaksızlık rektörlük tarafından teyit edildi

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde bazı öğrencilerin mescitte yaptığı ahlaksızlıkları gündeme taşımıştık. Üniversite rektörlüğü bu ahlaksızlığı doğrularken öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını duyurdu.

İslam’a ve İslami değerlere hakaret eden ve aşağılayan, türlü ahlaksızlıklar yapan bu öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatmak yeterli midir? Mesele sadece sınıfta içki içmek, seks yapmak mı? İslami değerlere hakaret söz konusu olan bu meselenin hukuk önünde cezai bir yaptırımı olmayacak mı, soruşturma açılmayacak mı? Ayrıca bu mesele herhangi küçük bir kabahat değil. Bunu cezalandırmak da Adalet Bakanlığının vazifesidir.

Gündeme taşıyan Yeni Şafak’ın haberi ise şöyle:

Son zamanlarda terör örgütü DHKP-C'nin sözde marşlarının okunması, üzerine LGBT paçavrasının yerleştirildiği Kabe fotoğrafının yere serilmesi gibi provokasyonlar ve akademisyenlerinin sadece dikilme eylemi yapmasıyla anılan Boğaziçi Üniversitesi, şimdi de kampüs içinde bulunan mescitte uygunsuz davranışların sergilenmesiyle bir kez daha gündemde.

Uygunsuz şekilde yakalandılar

Güney Kampüs’te bulunan mescidde ve yanında yer alan diğer ibadet yerlerinde bazı çiftler ilişkiye girerken yakalandığı, alkol alan gençlerin de uyumak için mescidi kullandığı öne sürüldü. İddiaya göre, 5 Kasım'da kadın mescidinde yaşanan olayda bir güvenlik görevlisi devriye sırasında iki kız iki erkeği uygunsuz vaziyette otururken gördü. Bir öğrenci, yaşananlara ilişkin sitemini şu sözlerle dile getirdi:

Merhaba dostlar, maalesef güney mescidde ve yanındaki diğer ibadet yerlerinde bazı çiftler uygunsuz şekilde basılmış. Ayrıca sarhoş olan arkadaşlar da uyumaya mescide geliyormuş. Bu yüzden artık ibadet yerlerini geceleyin kapıyorlar. Geceleyin beraber namaz kılmak vb. şeyleri yapmamız mümkün olmuyor. Zaten kart basarak mescide girmek bile rahatsız ediciydi, artık onu bile yapamayacağız. Okuyan arkadaşların bazılarından ricam, ‘Lütfen ne yapacaksanız yapın ama ev tutun, bir yere gidin, başka bir yer bulun. Hem insanın midesi kalkıyor, hem de işin sonunda bizim yaşama alanımız daralıyor.’

Normalleştirip itiraf ettiler

Sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin girebildiği 17 bine yakın üyesi bulunan Boğaziçi BUDDY isimli kapalı Facebook grubunda söz konusu iddialara ilişkin yapılan yazışmalar da bu iddiaları doğrular nitelikte.

O yorumlardan birinde bir öğrenci, "Daha dün 'ben şuradaki mescitte seks yapmıştım" lafını duydum birinin ağzından" diyor.

Bir başka yorumdaysa, mescitteki uygusuz davranışlar "İnsanların uygunsuz yakalandığı hallerin sarılma falan olduğunu, uyuyanların da normal uyuduklarını falan tahayyül ediyorum açıkçası" sözleriyle normalleştiriliyor.

Üniversite yönetiminden açıklama

Konuya ilişkin Yeni Şafak olarak görüşlerini aldığımız Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, bu iddiaları doğruladı. İlgili öğrencilerin tespit edildiğini ve haklarında disiplin soruşturması başlatıldığı bilgisini paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ayrıca, uygunsuz görüntülerin yaşandığı mescidi, benzer durumlar yaşanmaması adına gece saatlerinde kullanıma kapatma kararı aldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü