Okul öncesi dini eğitim, din düşmanlarını kudurttu

MEB onaylı olarak okul öncesinde çocuklara dini eğitim verilmesi din düşmanlarının meskeni olan BirGün ve Cumhuriyet'i kudurttu.

Eğitim 28.12.2021, 16:50
Okul öncesi dini eğitim, din düşmanlarını kudurttu

Okul öncesi kademesinde dini eğitim, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirildi. Erken çocukluk devrini kapsayan, “Dinimi Seviyorum, Kur’an-ı Kerim’i seviyorum” ve “Peygamberimi Seviyorum” kurs programlarının 26 Kasım’da MEB’in onayıyla kurs programları listesine yazıldı.

Eğitim Bir-Sen’in, “Okul öncesinde dini eğitim” teklifini mevzuata muhalif biçimde Ulusal Eğitim Şurası’ndan geçiren bakanlığın, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde erken çocukluk eğitimi için dört yeni kurs programı açtığı bildirildi.

Hayat Uzunluğu Genel Müdürlüğü, erken çocuklukta din eğitime yönelik dört farklı kurs programı hazırladı.

26 Kasım’da Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Gereçleri Daire Lideri Esat Tektaş imzasıyla duyurulan programların onaylanarak MEB’in e-Yaygın sistemine tanımlandığı bildirildi. Ders müddeti 72 saat olarak belirlenen Din Eğitimi alanındaki kurs programlarının isimleri, “Erken Çocukluk Periyodunda Etkinliklerle Kıymetler Eğitimi Kurs Programı, Erken Çocukluk Periyodunda Dinimi Seviyorum Kurs Programı, Erken Çocukluk Devrinde Kitabım Kur’an-ı Kerim’i Seviyorum Kurs Programı, Erken Çocukluk Devrinde Peygamberimi Seviyorum Kurs Programı” oldu.

Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen çocuklukta din eğitimine yönelik programların ayrıntılarına dair  hazırlanan kılavuzda şunlar bulunuyor:

Nimetler için şükür etmesi, Allah’a dua etmesi, Allah’ın güzellik yapanları sevdiğini bilmesi, Varlıklara merhamet göstermenin değerini kavraması…

MEB’in, “Erken Çocukluk Periyodunda Peygamberimin Hayatını Öğreniyorum” isimli kurs programının kimi gayeleri ise kılavuzda şöyle söz edildi:

Peygamber sözünü bilmesi, Peygamberlerin gönderiliş hedefini bilmesi, Peygamberimizin Allah’a olan sevgisini bilmesi, Peygamberimizin Şefkatli bir baba olduğunu bilmesi…

Toplam ders mühleti 72 saat olarak belirlenen, “Erken Çocukluk Periyodunda Dinimi Seviyorum” kurs programının birtakım gayeleri ise kılavuza şöyle geçirildi.

Kelime-i Şehâdet’in dinimizdeki ehemmiyetini fark etmesi, Namaz ibadetine ait rükû ve secde üzere hareketleri yapması, Hac ibadetinin temel özelliklerini bilmesi, İbadet etmenin olumlu sonuçlarını fark etmesi amaçlanmaktadır

Çocuklara dini eğitim verilmesine kuduran BirGün ve Cumhuriyet gibi din düşmanlarının mesken edildiği gazetelerden tepki geldi. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü