Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor: Anlaşma askıya alındı

NASA ile SpaceX arasında imzalanan 2,9 milyar dolarlık Ay görevi anlaşması Jeff Bezos’un şirketinin itirazlarıyla askıya alındı. NASA, anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

Ekonomi 02.05.2021, 18:01
Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor: Anlaşma askıya alındı

NASA, 2024’te gerçekleşecek Ay görevi için Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile 2,9 milyarlık bir anlaşma yapmıştı. Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin tarafından bu anlaşmaya itiraz edilmişti.

Blue Origin’in teklifinin avantajlarının yanlış değerlendirildiğini ve SpaceX'in teklifinin teknik zorluklarının küçümsendiğini söyleyen Blue Origin, NASA'nın SpaceX'i seçerek büyük bir hata yaptığını vurgulamıştı.

Milyar dolarlık anlaşma

NASA, söz konusu itirazdan sonra SpaceX ile yaptığı 2,9 milyar dolarlık anlaşmayı askıya aldı.

NASA, Hükümet Sorumluluk Bürosu'na Blue Origin tarafından yapılan ve ardından Dynetics tarafından da desteklenen itirazlar sonrası, sürecin yeniden değerlendirilmesi için anlaşmayı askıya aldığını belirtti.

Hükümet Sorumluluk Bürosu'nun 4 Ağustos'a kadar konu hakkında bir karara varması bekleniyor. NASA, SpaceX'ten bu süreç boyunca projeye yönelik herhangi bir çalışma yapmamasını istedi.

Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, SpaceX'i uzay araştırmaları konusunda tekelcilikle suçluyor.

SpaceX ve Blue Origin, ayrıca yetenekli çalışanlar, patentler, NASA sözleşmeleri ve fırlatma rampalarına erişim konusunda şimdiye kadar sürekli birbirleriyle atışmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü