Twitter kurucusu: Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, bir tweet paylaşarak küresel olarak yaşanılan hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini söyledi. Peki nedir bu hiperenflasyon?

Ekonomi 01.11.2021, 20:00
Twitter kurucusu: Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek

Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO'su Jack Dorsey, cuma günü Twitter hesabından bir tweet atarak ABD’de artan enflasyona vurgu yaptı. ABD’de ve tüm dünyada hiperenflasyon olacağını yazan Dorsey, “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek" dedi.

Dorsey, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Bu oluyor. Yakında ABD'de de gerçekleşecek, dolayısıyla sonrasında da tüm dünyada.”

“Gelecekte gereğinden fazla yüksek enflasyon olacak”

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD’de ekonomik toparlanmanın çok dengesiz olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini söyledi. ABD'deki tüketici enflasyonunun son 30 yılın zirvesine ulaştığını hatırlatan Powell konuşmasında, mevcut yüksek enflasyon oranlarının, fiyat belirleyicilerinin gelecekte gereğinden fazla yüksek enflasyon olacağı beklentisine yol açtığını belirtti.

Enflasyonun yükselmesine neden olan küresel tedarik zinciri kırılmalarının tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirten Powell, bu durumun muhtemelen gelecek yıla kadar devam edeceğini açıkladı.

Hiperenflasyon nedir?

Hiperenflasyon, enflasyon oranının yıllık bazda yüzde 200'e ulaşması ya da geçmesi anlamına geliyor. 'Dörtnala enflasyon' olarak da adlandırılan hiperenflasyon, paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimi olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü