İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İETT’nin otobüs alımında Mercedes-Benz Türk’ün ihaleye alınmadığı iddiasıyla ilgili açıklama yapmaya çağırdığı Mercedes-Benz Türk’ten açıklama geldi.

Mercedes-Benz Türk, “Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk olarak 54 yılı aşkın süredir üretimimizle, istihdamımızla, AR-GE faaliyetlerimiz ve ihracatımızla Türkiye için çalışıyor, Türkiye için değer üretiyoruz. 1968 yılından bu yana ürettiğimiz 95 bini aşkın otobüsle, başta Türkiye olmak üzere 70’ten fazla ülkede şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığında hizmet veriyoruz.

İstihdam ettiğimiz 6 binin üzerindeki personelimizle Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biriyiz. Otobüs, kamyon, AR-GE ve diğer alanlardaki hizmet ihracatımızla 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 şirket arasında yer aldık.

Ticari bir şirket olarak, açılan ve davet edildiğimiz kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumların her ihalesini tek tek değerlendiriyoruz. Tüm kıymetli kurum ve kuruluşlarımızın ihalelerine teknik ve ticari değerlendirmelerimize uygun olduğu müddetçe katıldık.

Mercedes-Benz Türk olarak bundan sonra da benzeri süreçlere katılmaya, kazandığımız tüm ihalelerde şimdiye kadar olduğu gibi üzerimize düşeni hakkıyla yapmaya, şeffaf ve dürüst iş kültürümüzle, titizlik ve disiplinle Türkiye için üretmeye devam edeceğiz.” denildi.

Murat Ongun şirketin açıklamasını eleştirdi

Mercedes-Benz Türk’ün bu açıklamasını eleştiren İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabındaki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“İktidar sözcüleri Mercedes-Benz Türk’ü kullanarak, 150 yıllık İETT’ye iftira atıyor. İBB Başkanımız, Mercedes’i onurlu bir açıklamaya davet etti. Firma ise ‘ihaleye katıldık, teklif verdik’ bile diyemedi, yani fincancı katırlarını ürkütmemeyi tercih etti.”

“Yalan söylüyorsun Murat Ongun”

Murat Ongun’un paylaşımına Faik Taşer isimli bir kullanıcıdan cevap geldi. Faik Taşer, “Fazilet Yalancısı Murat, Mercedes’in 25 sayfalık raporu elimizde. Adamların kendi kurumsalıyla raporundan bazı kesitleri de burada. İhaleyi Özgür Karabat’ın mali müşaviri olduğu firmaya vermek için Mercedes’i elediniz. Hala utanmadan yalan söylüyorsun Murat Ongun.” dedi.

Faik Taşer, “Özgür Karabat’ın mali müşavir olduğu şirketin ihaleyi alması sonrası Mercedes’e yetersizsiniz dediler. Mercedes de karşılığında rapor açıkladı. Hepsini tek tek paylaşıyorum.” diyerek Ongun’un eleştirisinin altına ihale belgelerini paylaştı.

İşte o belgeler: