Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö bugün Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Liderler yaptıkları ikili görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti'den Ramazan çağrısı: Hassasiyet gösterilmeli! AK Parti'den Ramazan çağrısı: Hassasiyet gösterilmeli!

"Türkiye ve Finlandiya tarihi olarak iyi ilişkiler içinde bulunan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşmayla tesis edilen ilişkiler daha da güçlenmiştir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya halkının gösterdiği dayanışma için teşekkür etti. 

Konuşmasında Türkiye'nin Finlandiya ile ikili ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz ilk etapta 3 milyar Dolar daha sonra da 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel mevzuları ele aldık. Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği güçlü desteği önemsiyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılım müzakerelerinin başlatılmasına Madrid'de yapılan zirvede onay vermişti. İsveç ile ilişkiler sorunlu olsa da Türkiye Finlandiya'nın İsveç'ten ayrı tutulmasını istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu kapsamda, "Finlandiya'nın samimi adımlar attığını gördük. Ülkemizin hassasiyetlerine gösterdikleri önem nedeni ile Finlandiya'nın NATO'ya katılım onay sürecini başlatıyoruz." ifadelerini kullanırken İsveç'in üyeliğinin ise atacağı adımlarla doğrudan bağlantılı olduğunu ve bu ülkenin Türkiye'nin düşmanlarına kucak açtığını söyledi.