Şubat ayının sonundan bu yana toplam 7,000 askerin bulunduğu Orion tatbikatı sona erdi. Bu geniş çaplı operasyonun son aşamasına 11 Mart Cumartesi günü Cahors'ta yaşanan tatbikat damgasını vurdu.

Cahors’ta olası bir şehir savaşı simüle edildi.

Tatbikatta, kuru sıkı mermiler, ses çıkartan el bombaları ve zararsız sis bombaları kullanıldı.

1,000 asker katıldı

Son yıllarda şehir ortamında yapılan en büyük tatbikat olan bu tatbikata hava kuvvetleri ve ordudan toplamda yaklaşık 1.000 asker katılıyor.

Orion Tatbikatı

Orion tatbikatı, Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından her yıl düzenlenen bir askeri eğitim tatbikatıdır. Fransa tarafından düzenlenen en önemli askeri tatbikatlardan biri olarak kabul edilir ve askeri kuvvetlerinin hazır olma durumunu ve yeteneklerini test etmek ve değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Orion tatbikatının en önemli yönlerinden biri, Fransız ordusunun birden fazla kolunun yanı sıra diğer uluslararası askeri birimleri de içermesidir. Tatbikat aynı zamanda amfibi taarruzlar, hava taarruzları ve meskun mahal muharebeleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı senaryo ve görev içermektedir.

Tatbikat genellikle her yıl Fransa ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde düzenlenir. Tatbikatın yeri genellikle jeopolitik iklim ve Fransız ordusunun stratejik öncelikleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayalı olarak seçilir.

Genel olarak Orion tatbikatı, Fransız askeri kuvvetlerinin eğitiminde ve hazır olmasında olduğu kadar uluslararası işbirliği ve ortaklığın teşvik edilmesinde de önemli bir rol oynayan bir askeri tatbikattır.